Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Peru w dobie koronawirusa

04.05.2020 . kg

Delegatura - Peru | Delegatura prowincjalna w Peru

Pandemia wywołana wirusem COVID-19, to nie koniec świata. Lecz koniec pewnego ładu świata, do którego przywykliśmy. Przyszło nam dożyć ciekawych dni, kolejne załamanie na osi czasu historii ludzkości, wyznaczające epokowe zmiany „przed” i „po” koronawirusie. Czy będziemy pisać to słowo z dużej litery jak czasami piszemy „II Wojna Światowa”? Czas pokaże – zastanawia się w przesłanym nam liście br. Bogdan Pławecki.

Bóg do tego dopuścił, ale to nie Jego kara. Epidemia COVID-19, jak prawie każde nieszczęście i żywioł, uderza w najsłabszych, w najbardziej bezbronnych, a to z nimi przede wszystkim Bóg się utożsamił przychodząc na świat w Jezusie Chrystusie w pasterskiej grocie; pracując własnymi rękoma; jedząc, co Mu przygotowali; dzieląc los, radości i smutki swoich krewnych, przyjaciół i tłumów, którym dawał nadzieję na lepsze jutro i życie wieczne.

COVID-19 i środki zaradcze

Jak nietrudno przewidzieć, tego rodzaju fenomen o globalnym zasięgu nie mógł ominąć tak atrakcyjnego turystycznie kraju jak Peru. Statystyki zaczęto prowadzić tutaj od 7 marca 2020 r. z chwilą wykrycia pierwszego przypadku. 20 marca 2020 r. zmarły pierwsze dwie osoby a u 234 osób stwierdzono pozytywny wynik testów COVID-19.

Początek kwarantanny ogłoszono 16 kwietnia. Od początku przybrała ona stosunkowo drastyczną formę w porównaniu np. z Polską i innymi krajami Europy, ale przebiegała równolegle do ościennych państw Ameryki Południowej.

Władze po ogłoszeniu stanu wyjątkowego w całym kraju (pierwotnie na 15 dni), w porozumieniu z sąsiednimi krajami zamknęły granice, wprowadziły godzinę policyjną od 18:00 do 5:00, całkowity zakaz poruszania się w dni wolne od pracy, zamknięcie wszystkich ośrodków skupisk ludzkich takich jak szkoły i uniwersytety, miejsca kultu, czyli kościoły, zbory itd., co miało zapewnić obowiązkową izolację społeczną. Natomiast banki, rynki i apteki miały pozostawać otwarte. Miejski transport publiczny miał funkcjonować według potrzeb pasażerów, ale zablokowano możliwość przemieszczania się między prowincjami. Miały też pozostać bez zmian miejsca pracy związane z produkcją i dostarczaniem podstawowych artykułów pierwszej potrzeby, takich jak lekarstwa, energia, komunikacja miejska, usługi pogrzebowe.

Pomimo wdrożonych zasad bezpieczeństwa, podobnie jak w większości krajów na świecie, już dwa tygodnie później przedłużono kwarantannę o kolejne dwa tygodnie i ogłoszono nowe środki zapobiegawcze w walce z Covid 19, według których, tylko jedna osoba na gospodarstwo domowe mogła wyjść na zakupy. Później wprowadzono możliwość wychodzenia z domu, w celu załatwienia najpilniejszych spraw co drugi dzień, z rozróżnieniem płci. Oznaczało to, że w poniedziałek, środę i piątek wychodzą mężczyźni, a w pozostałe dni kobiety. Od tego czasu aż do dzisiaj niezmiennie w niedziele godzina policyjna trwa cały dzień: w tym także dni świąteczne: Wielkanoc (Wielki Czwartek, Piątek), zostały objęte godziną policyjną przez cały dzień. W sobotę osoby wybrane z każdego gospodarstwa domowego bez względu na płeć mogły wyjść z domu by zrobić zakupy (regulacja dot. płci została już zniesiona). Na bieżąco pojawiają się także inne szczegółowe rozporządzenia.

Więcej na stronie internetowej misje.franciszkanie.pl.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij