Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

„Piękny” film o bożym kuglarzu

26.12.2020 . kg

ISF - Kraków | Instytut Studiów Franciszkańskich

Zapowiadane przez Instytut Studiów Franciszkańskich filmowe spotkania ze świętym Franciszkiem zaczynamy od obrazu „Franciszek – kuglarz boży” w reżyserii Roberto Rosselliniego z 1950 r. Świąteczne popołudnie może być dobrą okazją do lektury oraz do obejrzenia ciekawego filmu.

Święty Franciszek jest na tyle dobrze „zapoznaną” postacią w kulturze europejskiej, że każdą kolejną, artystyczną próbę zmierzenia się z jego osobą należy traktować jako prawdziwe wyzwanie. Coraz gęściej powstający na pierwotnym obrazie Asyżanina palimpsest emocjonalnych, subiektywnych, a przez to i zróżnicowanych poglądów, sprawia bowiem, że aby dopowiedzieć coś istotnie wartościowego, nadbudować kolejną, atrakcyjną warstwę, trzeba wykazać się albo rozległą, wręcz przełomową wiedzą historyczną, albo głęboką wrażliwością. Wszak kinematografia, literatura czy sztuka sensu largo franciszkańska (powstała na bazie pism źródłowych), bądź też twórczość związana pośrednio z postacią Franciszka, stanowią pokaźny i nasycony treściowo rezerwuar. Reżyser Francesco, giullare di Dio, Roberto Rossellini, a także współpracujący z nim scenarzyści (m.in. Federico Fellini) w swojej wspólnej, powojennej produkcji (1950) bez wątpienia stawiają na drugą, twórczą możliwość podejścia do tematu. Udowadniają to już samym wyborem tytułu (w polskim tłumaczeniu Franciszek – kuglarz boży), ale i decyzją o prowadzeniu narracji nie historycznej, ale fabularnej, opartej na Kwiatkach świętego Franciszka z Asyżu, oraz artystycznej czy też religijnej.

Do lektury dalszej część recenzji oraz do obejrzenia filmu zapraszamy na stronę Instytutu Studiów Franciszkańskich: FRANCISZEK – KUGLARZ BOŻY.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij