Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Pielgrzymka rowerowa do Amerykańskiej Częstochowy

21.07.2022 Bogusław Dąbrowski

„Od 16 do 17 lipca uczestniczyłem w Pielgrzymce Rowerowej z Passaic z New Jersy do Częstochowy Amerykańskiej, która znajduje się około 30 kilometrów od Filadelfii w Stanie Pensylwania” – pisze o. Bogusław Dąbrowski ze Stanów Zjednoczonych.

Byłem tam pierwszy raz, a miałem też sentymentalny powód, ponieważ kuzyn mojej babci, przewodniczący Episkopatu Amerykańskiego i Kardynał Filadelfii John Król znacznie przyczynili się do budowy Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w tym miejscu.

Już po raz ósmy Paweł Siek zorganizował pielgrzymkę rowerową. Przebiegała ona pod Bożą opieką, to znaczy, że obyło się bez wypadków i innych złych przygód, z małym wyjątkiem, gdy w nocy obficie padało i kilka namiotów było podtopionych i kilku uczestników ”pływało na materacach”. Jednak to doświadczenie miało wymiar pokutny i nie zmieniło radosnej atmosfery. Poza tym spaliśmy krótko, bo w nocy były długie „Polaków rozmowy”. 

W naszej pielgrzymce brało udział 20 mężczyzn z grupy św. Józefa. Najstarszy uczestnik naszej grupy miał 62 lata, a najmłodszy 18 lat. W dwa dni przejechaliśmy około 180 kilometrów. Ja pokonałem rowerem połowę tego dystansu. Po każdym etapie, który średnio wynosił 30 kilometrów odmawialiśmy różaniec, a o 15.00 Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Na zakończenie modlitw mówiłem mini-konferencje duchowe, okraszając je krótkimi przykładami z moich misyjnych doświadczeń w Ugandzie. Na zakończenie kilku uczestników poprosiło o sakrament pokuty.

Przed Jasną Górą dołączyliśmy do pilegrzymki rowerowej, która przyjechała z Bostonu (ponad 550 km) i razem wjechaliśmy do Częstochowy w niedzielę o godzinie 11.30. Powitał nas przeor klasztoru Paulinów ojciec Marcin Ćwierz. Mówił miedzy innymi o tym, że cieszy się, że po pandemii powraca ruch pielgrzymkowy do Częstochowy.

Uczestniczyliśmy w Eucharystii o godzinie 12.30, na której byli też motocykliści z Chicago. Kazanie było na temat świętego Krzysztofa patrona podróżujących. Po Mszy Świętej odbyło się poświęcenie wszystkich pojazdów. Uczestnicy mojej pielgrzymki przekazali 1.200 dolarów na misję w Ugandzie. Atmosfera na pielgrzymce była radosna i między uczestnikami panowała życzliwość i zrozumienie duchowego celu pielgrzymki.

o. Bogusław DąbrowskiTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij