Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Pietruszka św. Franciszka

16.05.2022 Emil Kumka

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Franciszek mówi jasno – dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, gdy pozwolimy Mu działać w naszym życiu, gdy oddamy Jemu naszą wolę, inteligencję, uczucia i odczucia, wierząc w moc Bożą, czyli po prostu będąc posłusznym Jego woli. Oprócz tego ten krótki opis podaje kolejną istotną informację: św. Franciszek lubił pietruszkę – pisze analizując kolejne wydarzenie z życia św. Franciszka o. Emil Kumka.

W ostatnim okresie swojej choroby, pewnej ciemnej nocy, Franciszek poprosił pokornie o pietruszkę do jedzenia. Zawołano kucharza, by ją przyniósł, na co ten odpowiedział, że teraz nie można nic znaleźć w ogrodzie: „Pietruszkę zrywałem codziennie i tak ją przerzedziłem, że nawet przy jasnym świetle ledwie bym jeszcze mógł coś znaleźć. Tym bardziej teraz, gdy zalegają ciemności, nie potrafię rozróżnić jej spośród innych jarzyn”. A Święty rzecze doń: „Bracie, idź, nie ociągaj się, lecz przynieś pierwszą lepszą jarzynę, jaką ręką namacasz”. Brat poszedł do ogrodu i narwał jarzyn, jakie wpadły mu po ciemku pod rękę, od pierwszego razu, i przyniósł je do domu. Bracia przejrzeli zieleń, pilnie ją rozpostarli i wśród niej znaleźli liściastą i młodziutką pietruszkę. Święty Ojciec zjadłszy jej nieco, bardzo się pokrzepił i rzekł do braci: „Bracia najdrożsi, wypełniajcie rozkaz od razu, nie czekając na powtórzenie tego, co powiedziano. Nie wymawiajcie się tym, że coś jest niemożliwe, ponieważ choćbym nawet sam nakazał coś ponad siły, to i tak posłuszeństwo nie straci swej mocy”. Aż dotąd jego duch wykazywał charyzmat proroctwa (Mem 51).

 

Fragment Memoriału, czyli trzeciej biografii napisanej przez Tomasza z Celano w połowie XIII wieku, odkrywa przed czytelnikami codzienne człowieczeństwo św. Franciszka oraz bogactwo przesłania duchowego. Pietruszka, warzywo bardzo powszechne, które może być użyte prawie do każdej potrawy, jest bohaterem krótkiego epizodu i okazją do naświetlenia kwestii posłuszeństwa. Ten ślub zakonny, według Asyżanina, jest najbardziej wymagający z zachęt ewangelicznych. Z problematyką posłuszeństwa każdy spotyka się kilka razy na dzień. O ile w życiu konsekrowanym motywacja przestrzegania tego ślubu jest transcendentna, to w życiu innych chrześcijan napotyka na wiele trudności. Poczucie własnej wolności, wolnego wyboru, woli i inteligencji przeważa nad akceptacją polecenia czy nawet sugestii ze strony innych, szczególnie w porządku zależności hierarchicznej w środowisku zawodowym, rodzinnym, eklezjalnym. Asyżanin wykorzystuje nocne rwanie pietruszki do swojej pedagogii, gdzie posłuszeństwo jego prośbie, pomimo oporu racjonalności i empiryzmu ze strony brata kucharza, wydaje podwójne owoce: świeża pietruszka na posilenie ciała i duchowe pouczenie braci o słuszności wykonywania poleceń. Wydarzenie nie jest figurą retoryczną dla ideologicznego potwierdzenia wartości posłuszeństwa, jest zbyt banalne i codzienne, by awansować do grona technik opisu hagiograficznego. Dodatkowo, gdy wzbijemy się ponad materialne odczytanie tekstu, Franciszek mówi jasno: dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych, gdy pozwolimy Mu działać w naszym życiu, gdy oddamy Jemu naszą wolę, inteligencję, uczucia i odczucia, wierząc w moc Bożą, czyli po prostu będąc posłusznym Jego woli. Oprócz tego ten krótki opis podaje kolejną istotną informację – św. Franciszek lubił pietruszkę.

Emil Kumka OFMConvTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij