Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Pisma św. Franciszka z Asyżu

22.09.2015 Zew Bratni

Nowe tłumaczenie.
Teksty łacińskie i starowłoskie w polskim przekładzie

Do Pism dołączona jest płyta CD – przewodnik multimedialny

Ponad 237 stron wprowadzeń, komentarzy, objaśnień przekazanych w wierny a jednocześnie prosty sposób.
Ponad 3150 haseł i tematów w indeksach: cytatów biblijnych, cytatów liturgicznych, autorów Kościoła, tematycznym, nazw geograficznych, osobowym.

  • dzieła po raz pierwszy tłumaczone z języków oryginalnych na język polski
  • tłumaczenia z kodeksów uznanych za najważniejsze
  • wstępy i komentarze oparte na najnowszych badaniach naukowych
  • mądra i pewna wiedza przekazana w sposób prosty
  • pomoc w poszukiwaniach naukowych i służbie duszpasterskiej
  • pewne wsparcie w poznawaniu i rozwijaniu duchowości franciszkańskiej

Pisma Św. Franciszka stanowią swego rodzaju unikat w religijnej literaturze Średniowiecza. Niełatwo znaleźć innego „założyciela” zakonu, który pozostawiłby podobne dossier odnośnie swoich zamiarów i nauk. Jest to cenny i wyjątkowy zapis, powstały w wyniku doświadczeń i myśli z nich wypływających. Przez długi czas - pominąwszy reguły - pisma były przekazywane i czytane wyłącznie jako najlepsze teksty pouczające o pobożności i cnotach ascetycznych. Dziś odzyskiwaniem i badaniem Pism interesuje się coraz więcej wspólnot zakonnych związanych z nauczaniem Św. Franciszka, stawiając sobie za cel wyjaśnienie przyczyn owego dziejowego ograniczenia, a dzięki temu stworzenie znaczącego rozdziału w historii duchowości i praktyk religijnych.

Niniejsze dzieło jest rezultatem szerokiej współpracy oraz badań ostatnich dziesięcioleci. Jest nowym - ze względu na zastosowany wewnętrzny podział na gatunki literackie oraz obecność wprowadzeń i tłumaczeń, wzbogaconym o paralelnie wobec tekstów łacińskich i starowłoskich - wydaniem. Zwraca uwagę na otwarte kwestie procesu rozwijania się oryginalnej myśli św. Franciszka.

Tom zamyka próba odtworzenia historycznej intuicji Waddinga, który wydał obok opuscula św. Franciszka, również „słowa”, którym tradycja hagiograficzna i kronikarska Zakonu przypisywała autorstwo świętego. Jako tekst zasadniczy do niniejszego wydania Pism św. Franciszka wykorzystano: K. Esser, Die Opuscula des hl. Fraziskus von Assisi, Rzym 1989 oraz kodeks asyski 338, pozostawiając jednak redaktorom poszczególnych tekstów swobodę korygowania, poprawiania, zmieniania, wyboru lezioni alternatywnych zgodnie z najnowszymi osiągnięciami poszukiwań naukowych.

Bezpośredni link do książki

Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”
ul. Grodzka 54, 31-044 Kraków
tel. 12 428 32 40
www.bratnizew.pl

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij