Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Pleven. Nowe sanktuarium maryjne w Bułgarii.

01.06.2016

Franciszkański kościół pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej w Pleven w Bułgarii został ogłoszony 14 maja 2016 r. sanktuarium maryjnym. Dla licznie zgromadzonych parafian i przybyłych z różnych krajów gości był to wyjątkowy i uroczysty moment.

W uroczystości udział wzięli: przewodniczący międzynarodowej komisji eucharystycznej abp Piero Marini z Watykanu, sekretarz generalny CCEE bp Duarte da Cuhna, minister prowincjalny Prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Polsce fr. Wiesław Pyzio, biskupi z Bułgarii; kapłani, osoby konsekrowane oraz wierni z całej Bułgarii.

Na początku mszy św. franciszkański ordynariusz diecezji nikopolskiej Petko Hristov odczytał dekret ustanawiający kościół Matki Bożej Fatimskiej w Pleven sanktuarium maryjnym.

Podczas homilii abp Marini stwierdził m.in.: „Nowe sanktuarium zostało ustanowione po to, byśmy przychodzili tu i patrzyli na Maryję. Kontemplując Maryję pod krzyżem, możemy czerpać łaski i siły potrzebne nam do tego, by kroczyć w naszym życiu za Jezusem”.

Po Eucharystii poświęcono tablicę upamiętniającą śp. abpa Januariusza Bolonka, który w latach 2008-2013 był nuncjuszem apostolskim w Bułgarii i Macedonii.

Jarosław Bartkiewicz/red.
za: ofmconv.net Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij