Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

"Pochwała stworzeń" z Radomska na Międzynarodowy Dzień Ziemi

30.04.2021 . kg

REFA | Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu

Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu i wspólnota Laudato si’ włączyły się w międzynarodowy projekt franciszkański dając mu polski akcent. Projekt #OnePeopleOnePlanet towarzyszył Szczytowi Klimatycznemu w USA i był prezentowany w TV RAI Play w ramach tegorocznego włoskiego i międzynarodowego Dnia Ziemi ONZ – EarthDay2021. Wzbogacił też obchody Roku Laudato si’.

Projekt powstał na zaproszenie koordynatorów narodowych Młodzieży franciszkańskiej we Włoszech (Gioventù Francescana d'Italia), aby włączyć się we franciszkańską część multimedialnego maratonu #OnePeopleOnePlanet i przygotować polski program na tegoroczne międzynarodowe obchody Dnia Ziemi. Pomysł polegał na wykonaniu „Hymnu stworzenia” św. Franciszka w różnych językach i w przyrodzie typowej dla danego kraju.

W ogrodzie franciszkańskiego klasztoru w Radomsku wyśpiewaliśmy "Pochwałę stworzeń" św. Franciszka. Kilkanaście miesięcy przed śmiercią, już prawie niewidomy Brat Franciszek uwielbia Boga razem z całym stworzeniem, które nazywa bratem i siostrą a ziemię matką. Nawet śmierć to siostra a każdy bliźni jest siostrą i bratem. A my włączamy się dziś jego pieśń w różnych krajach, wielu językach i w różnorodnych ekosystemach. Oto nasze nagranie:

 

Operatorem kamer i producentem był Mateusz Dolniak. Całość koordynował o. Stanisław Jaromi, który zaproponował wykorzystanie tłumaczenia tekstu o. Andrzeja Zająca. Nagranie wykonano w ramach projektu „Czyńcie Ziemię kochaną” Ruchu Ekologicznego św. Franciszka z Asyżu – REFA.

Następnie zrealizowano Pochwałę Stworzeń św. Franciszka, jako modlitwę współczesnego świata w Międzynarodowy Dzień Ziemi i umieszczono tam fragment naszego nagrania. Połączyła ona takie miejsca jak: Giza w Egipcie, Nowy Jork, Jerozolima, Aleppo z Syrii, Bacau w Rumunii, Kalongo w Ugandzie, pustynia Atacama w Chile, Amazonia, Burkina Faso oraz franciszkański klasztor w Radomsku. Wiele głosów, różne języki i jedna franciszkańska modlitwa z Patronem Ekologów!Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij