Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Polacy na Kresach z nowymi salami

30.12.2019 Jan Maria Szewek

Polacy w Maćkowcach na Ukrainie (obwód chmielnicki) otrzymali do użytku cztery nowo wybudowane pomieszczenia w kompleksie klasztornym franciszkanów.

Odtąd odbywać się w nich będą m.in. lekcje języka polskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zajęcia muzyczne dla dzieci, próby zespołu muzycznego „Maćkowianki” oraz spotkania Towarzystwa Kultury Polskiej „Mazury”. ‬

‪Projekt Fundacji Brat Słońce z Krakowa został zrealizowany w ciągu kilku miesięcy dzięki wsparciu finansowemu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą, oraz dzięki ogromnemu wkładowi pracy miejscowych franciszkanów i parafian.

Oficjalne przekazanie sal Polakom w Maćkowcach nastąpiło w święto Świętej Rodziny 29 grudnia.

Po uroczystej Eucharystii, sprawowanej za dobrodziejów, pomieszczenia poświęcił delegat krakowskiego prowincjała o. Stanisław Kawa. On też wygłosił okolicznościowe kazanie.

W największym z pomieszczeń dzieci wystawiły jasełka, a zespół „Maćkowianki” dał koncert kolęd i złożył muzyczne życzenia wszystkim zaproszonym gościom i parafianom.

Dyrektor zarządzający Fundacji Brat Słońce Anna Beliak i członek zarządu Fundacji o. Jan Maria Szewek publicznie pogratulowali i podziękowali Polakom w Maćkowcach, że trudny czas powojennych, komunistycznych prześladowań mężnie przetrwali i zachowali po dziś dzień wiarę, język i kulturę ojców.

Po uroczystościach w kościele i klasztorze realizację projektu i jego odbiór na piśmie potwierdzili: inżynier technicznego nadzoru budownictwa, dyrektor firmy budowlanej oraz przedstawiciele Fundacji i parafii.

Krakowscy franciszkanie do Maćkowiec przybyli w roku 2010, rozbudowując kościół i dom, które do tego czasu były pod opieką jezuitów z pobliskiego miasta Chmielnicki (dawniej Płoskwirow). Z miejscowości tej są już pierwsze powołania franciszkańskie. Bracia formację początkową odbywają w Polsce.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij