Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Polska-Słowacja-Węgry: wizyta postulatora generalnego

21.03.2019 . kg

Kuria Generalna | Convento Ss. Apostoli

W pierwszej połowie marca 2019 roku, na zaproszenie ministrów prowincjalnych konferencji FEMO (Foederatio Europae Mediae et Orientalis) postulator generalny OFMConv udał się z wizytą roboczą do Polski, Słowacji i na Węgry. W Polsce o. Damian Pătrașcu spotkał się z br. Janem Hruszowcem, odpowiedzialnym za krzewienie kultu błogosławionych Męczenników z Pariacoto. Zwiedził także obozy koncentracyjne w Auschwitz i Birkenau, miejsca zagłady wielu Polaków, Żydów i osób innych narodowości, wśród których znalazł się też nasz święty współbrat męczennik ojciec Maksymilian M. Kolbe.

W kolejnych dniach udał się do klasztoru w Brehovie (Słowacja), gdzie poprowadził seminarium na temat krzewienia „opinii świętości” oraz zaprezentował projekt „Nasi ojcowie w wierze”. W szkoleniu uczestniczyli franciszkanie ze wszystkich prowincji, kustodii i delegatur federacji FEMO (Polska, Czechy, Słowacja, Rosja, Ukraina, Węgry i Litwa).

W Trebišov (Słowacja) uczestniczył we Mszy Świętej, której przewodniczył Bernard Bober, arcybiskup Koszyc. Współkoncelebrowali: biskup pomocniczy Kościoła łacińskiego we Lwowie (Ukraina) Edward Kawa OFMConv, biskup Mukačevo (Ukraina) Antal Majnek, kapłani pracujący w diecezji Koszyce. W kazaniu główny celebrans przybliżył sylwetkę o. Stefana Eliasa Iglódy OFMConv, umęczonego wraz z innymi braćmi przez kalwinów 6 listopada 1639 r. Zaraz po niej miało miejsce sympozjum zorganizowane z okazji 400-lecia męczeńskiej śmierci franciszkanina.

Postulator udał się również do Rad (Słowacja), do parafii, gdzie 10 lat temu odkryto szczątki doczesne męczennika. Tu, wraz z miejscowym proboszczem ks. Rolandem Böör, oprawił Mszę Świętą ku czci zamordowanego współbrata. Należy podkreślić ogrom pracy, jaką tutejszy proboszcz z wielką pasją i zaangażowaniem wykonał i nadal wykonuje w propagowaniu kultu o. Iglódy, od chwili odkrycia jego grobu.

W przedostatnim dniu wizyty o. Damian udał się do Miszkolc (Węgry), gdzie obejrzał (a także wziął udział w dyskusji) film dokumentalny o słudze Bożym o. Didaku Kelemen OFMConv. Nawiedził jego grób i modlił się o dokończenie procesu beatyfikacyjnego, który toczy się od ponad trzech stuleci.

Słowa wdzięczności postulator generalny skierował do kustosza Kustodii Niepokalanego Poczęcia NMP w Słowacji o. Tomáša Lesňáka, który w sposób wyjątkowy zorganizował jego pobyt.

o. Damian Pătrașcu, postulator generalny

za: ofmconv.netTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij