Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Polski Cmentarz Wojenny w Navoiy (Uzbekistan)

05.11.2015 admin .

Uzbekistan

Jeden z wielu Polskich Cmentarzy Wojennych w Uzbekistanie znajduje się w Navoiy, miejscowości położonej na szlaku bawełnianym między Samarkandą a Bucharą. Szlak bawełniany dla wielu Polaków wycieńczonych po przybyciu z łagrów sowieckich i osłabionych chorobami stał się ostatnim etapem zmagań o godność i wolność. Wielu z nich, głównie w roku 1942, zakończyło swój żywot na tej odległej od Polski ziemi. Inni szli dalej, aby w Polskiej Armii gen. Andersa walczyć z niemieckim okupantem i torować drogę do upragnionej wolności cywilom podążającym ich szlakiem.

Po wielu latach udało się odnaleźć i odbudować cmentarze i miejsca pamięci zmarłych Polaków. Na małym cmentarzu w Navoiy na dwóch tablicach można odczytać nazwiska ponad dwustu żołnierzy spoczywających na tej ziemi. Obejmijmy i ich modlitwą o wieczne szczęście w Domu Ojca. Pamiętajmy, szczególnie w oktawie Uroczystości Wszystkich Świętych, o naszych bliskich i tych osobiście nam nieznanych zmarłych, aby poprzez naszą modlitwę pomóc im dołączyć do grona Świętych.

bsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij