Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Pomóżmy chorym w Areguá

02.06.2021 . kg

Areguá | Klasztor pw. św. Józefa z Kupertynu, Centro Asistencial y Espiritual Jesus Mesericordioso de Los Franciscanos, Noviciado

„Areguá to miasto oddalone ok. 30 km od Asunción – stolicy Paragwaju. Słynie przede wszystkim z wyrobów ceramicznych. To tutaj zostało wybudowane i konsekrowane Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, przy którym prowadzimy wiele dzieł ewangelizacyjnych i charytatywnych” – pisze o . Marek Sowiński, gwardian klasztoru w tym miejscu.

Nowe wyzwania

Obecnie działamy na tyle, na ile nam pozwala trwający czas pandemii. Od kilku dni, dokładnie od 12 maja 2021 r. rozpoczęliśmy nową działalność, związaną z udzielaniem pomocy osobom chorym, opuszczonym i żyjącym w nędzy, w rejonie który tutaj nazywa się „Chaco” (Paragwajska Amazonia).

Już od dłuższego czasu o. Marek Duda, obecny rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Areguá, wyjeżdżał do Chaco na kilkudniową wizytę duszpasterską. Spowiadał, udzielał sakramentu namaszczenia chorych, a także – na ile to było możliwe – przywoził produkty żywnościowe, ubrania oraz lekarstwa dla najbardziej potrzebujących.

Po ostatniej wizycie, na którą pojechał o. Marek razem z panią doktor Nancy, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami do Areguá, zostały przywiezione cztery starsze i bardzo chore, zupełnie opuszczone osoby. Jeden z mężczyzn potrzebował natychmiastowej hospitalizacji. Pozostali zostali umieszczeni w budynku, który przed pandemią służył do prowadzenia zajęć z dziećmi z najbardziej ubogich rodzin oraz do wydawania im posiłków.

Zdążyć z pomocą

Przy przywiezionych chorych pomagają nam siostry franciszkanki z Czech, wspomniana pani doktor, pielęgniarka z mężem i jedno małżeństwo. W najbliższym czasie planowane jest przywiezienie kolejnych osób (tym razem czterech starszych kobiet) żyjących w podobnych warunkach. Z pewnością istnieje potrzeba przewiezienia jeszcze kilku następnych chorych. Do dyspozycji mamy trzy pomieszczenia i jedna łazienkę. Można powiedzieć, że przewiezione do nas osoby czują się jak w niebie. Każdy ma swoje lóżko, trzy posiłki dziennie i całodobową opiekę, o czym w Chaco mogli tylko pomarzyć.

Nie brakuje jednak wyzwań i problemów, związanych z podjętą przez nas pomocą. Żadna z tych osób nie jest ubezpieczona i nie przysługują jej jakiekolwiek świadczenia. Próbujemy wiec załatwiać – na ile jest to możliwe -korzystając ze znajomości, darmowe leczenie dla nich. Oczywiście nie jest to prosta sprawa. Leczenie oraz lekarstwa w Paragwaju są bardzo drogie.

Prosimy o wsparcie

Właśnie dlatego zwracamy się do Was z prośba o pomoc. Gdyby udało się zebrać przynajmniej 10 000 dolarów, na pewno przez kilka miesięcy moglibyśmy zabezpieczyć leczenie najbardziej potrzebujących osób. Myślę, że ta działalność może być początkiem czegoś o wiele większego i służącemu chorym i opuszczonym. Wszystkim naszym ofiarodawcom już dziś z serca dziękujemy.

Z franciszkańskim pozdrowieniem: Pokój i Dobro!

o. Marek Sowiński

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z Areguá: misje.franciszkanie.pl.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij