Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Pomysł na zwykły czas

08.01.2017 Andrzej Zając

Zakończył się okres bożonarodzeniowej radości. Rozpoczął się okres radości zwykłej, zwyczajnej, codziennej. Chrzest Jezusa w Jordanie dobrze wprowadza w tę zwykłość. On – Syn Boży, Mesjasz i Zbawca – nie podkreśla swojej niezwykłości. Wręcz przeciwnie wchodzi między ludzi, utożsamia się z nimi i jak oni prosi o chrzest nawrócenia.

Skoro Bóg utożsamia się z człowiekiem, to dlaczego człowiek nie miałby utożsamiać się z podobnymi sobie?  Kto sam stara się podkreślać swoją odrębność i niezwykłość, tym bardziej staje się pospolity w swoim zachowaniu i niknie.  To nad Jezusem, stojącym pośród braci, otworzyło się niebo i sam Bóg z wskazał na Niego jako kogoś wyjątkowego. Kto więc staje pośród innych, utożsamiając się z nimi i rozpoznając swoje problemy pośród ich problemów, upodabnia się do Jezusa. I staje się jak On wyjątkowy.

To cudowny pomysł na zwykły czas: nie szukać własnej odrębności, ani własnych racji, ale utożsamiać się z innymi! Widzieć swoje problemy w problemach innych: żony, męża, dzieci, rodziców, brata, siostry. Być zawsze podobnym do Jezusa, który nie krzyczy, nie łamie podłamanego, nie gasi tlejącej się nadziei. W tym właśnie jest szansa na niezwykłą codzienność, na ożywienie kolorów wydobywających się z szarości. I na niebo otwarte nad człowiekiem, do którego woła Bóg: Jesteś moim dzieckiem! Kocham cię!Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij