Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

„Posłaniec św. Antoniego z Padwy” w nowej odsłonie

22.06.2019 . kg

Posłaniec św. Antoniego | Redakcja dwumiesięcznika franciszkańskiego

Jest w końcu pierwszy tegoroczny numer, nieco zmieniony, ale – chcę wierzyć – odpowiadający Waszym oczekiwaniom. Mam jednak nadzieję, że do prezentowanych tu treści Czytelnicy będą wielokrotnie wracać, konfrontując z nimi własne doświadczenia i wynikające z nich przemyślenia. Temat bowiem jest aktualny w każdym czasie. Chodzi o świętość. Do niej wezwany jest każdy, a szczególnie ci, którzy swoją osobistą relację z Bogiem traktują jako fundamentalną sprawę życia – pisze we wstępie do nowego numeru pisma „Posłaniec św. Antoniego z Padwy” jego redaktor naczelny, o. Andrzej Zając.

W rozmowach i artykułach chcemy tę świętość nieco oswoić, by stała się bliższa, codzienna, zwyczajna. Często bowiem traktowana jest jak wezwanie dla nielicznych, których stać na czyny heroiczne, znane niejednokrotnie z wyidealizowanych opisów hagiograficznych. Niezwykłą pomocą będą zaprezentowane fragmenty z adhortacji papieża Franciszka mówiącej o powszechnym powołaniu do świętości we współczesnych warunkach. Warto też zagłębić się w to, co mówi katechizm, którego wybrane fragmenty również przywołujemy. Zawsze jednak podstawą do refleksji pozostanie samo Słowo Boże, które przewija się przez kolejne strony naszego magazynu. Również św. Franciszek i św. Antoni swoimi przemedytowanymi słowami wskazują na to, co istotne w dojrzewaniu świętości, której ziarno nosi w sobie każdy z nas, stworzony na obraz i podobieństwo najświętszego Syna Bożego. 

Od dawna noszę w sobie przekonanie, że tworzenie i czytanie Posłańca św. Antoniegojest w jakimś sensie zobowiązująca. Zobowiązująca do czego? By być posłańcem! Nawet nie samego Świętego z Padwy, ale – za jego przykładem – posłańcem Jezusa, który zaprowadza swoje Królestwo, miłości i łaski, wszędzie tam, dokąd dociera. Dlatego też w dziale Styl życiapodpowiadamy na przykładach kanonizowanych świętych i ludzi wiernych Bogu, jak w praktyce to dzieło posłannictwa może się realizować w codziennym życiu. Aby tym lepiej się ono udawało i przynosiło dobre owoce, warto, byśmy nawzajem wspierali się duchowo. Ze swej strony obiecuję pamięć o Was wszystkich, kochani Czytelnicy, podczas Eucharystii sprawowanej w każdy pierwszy wtorek miesiąca w Bazylice św. Franciszka w Krakowie. 

o. Andrzej Zając

redaktor naczelny

Zachęcamy do lektury!Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij