Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Poświęcił Bogu swoje życie i oczy, żyjąc z prostotą, po bratersku

07.05.2020 Rafał Antoszczuk

„Poświęcił Bogu swoje życie i oczy, żyjąc z prostotą, po bratersku” - to słowa z listu naszego Ojca Generała, Carlosa Tovarellego, do braci na uroczystość św. Franciszka z Asyżu z roku 2019, mówiące o o. Nikodemie Powojskim, który w tym roku obchodzi 60. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich. Właśnie z tej okazji wydana została księga jubileuszowa pt. „Z Szepietowa do Santa Severy”. Jest to fascynująca opowieść o historii życia franciszkanina, kochającego swoje powołanie, wspólnotę, ludzi i miejsca posługiwania.

Autor jubileuszowej monografii, o. prof. Zdzisław Gogola, dokonał niezwykłej syntezy życia wiernego franciszkańskiej drodze, na jaką został zaproszony przez Boga w roku 1949., dostojny Jubilat, na tle domu rodzinnego, niepokalanowskiego Małego Seminarium oraz miejsc w których posługiwał. W prezentowanej książce spisane zostały różne doświadczenia czasów międzywojennych, II wojny światowej, okresu komunizmu i przemian transformacyjnych, jakie były udziałem o. Nikodema, a które zaprowadziły go do klasztoru- wydawnictwa „Rycerza Niepokalanej dla Polonii” w Santa Severa, we Włoszech. Z tym miejscem Jubilat był związany ponad trzydzieści lat i tam kontynuował ciężką pracę, jaka owocowała rozwojem wydawnictwa i klasztoru oraz rozwojem osobistym - ludzkim i duchowym.

Autor książki, na tle pracy i zasług Jubilata dla wydawnictwa, przedstawił także historię klasztoru franciszkanów w Santa Severa. Trafnie połączona z życiorysem o. Nikodema ta część monografii ukazuje życie braterskie, jakie tętniło w klasztorze, omawia kwestie działalności wydawniczej i duszpasterskiej klasztoru, jego podstawy materialne, współpracy z innymi zakonami, a także przedstawia sprawę likwidacji klasztoru. Całość fascynującej opowieści o życiu o. Nikodema, którego jakże ważną częścią jest historia franciszkańskiego klasztoru w Santa Severa, ubogaca i uzupełnia imponująca dokumentacja fotograficzna oraz zestawienia prezentujące wykazy zakonników pracujących w klasztorze, a także cenny wykaz niektórych osób odwiedzających klasztor w latach 1972-2020.

Czytając tę niezwykłą opowieść o braterskim, prostym życiu franciszkanina dochodzi się do wniosku, że o. Nikodem wiernie wypełniał motto swojego kapłańskiego życia, jakie umieścił 60 lat temu na prymicyjnym obrazku: „Powołał mnie Pan, abym opowiadał Ewangelię ubogim i leczył rany skruszonych serc” (Łk 4,18).

o. Rafał AntoszczukTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij