Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Powołanie… cóż powiedzieć?

24.04.2018 Sekretariat Misyjny

Paragwaj Misje franciszkańskie | Sekretariat Misyjny

„Nie jestem typowym misjonarzem” – stwierdza już w pierwszym zdaniu o. Tadeusz Pobiedziński, który od roku pracuje w Paragwaju.  „Chciałem nim zostać, gdy byłem młody. Będąc klerykiem zacząłem nawet z myślą o misjach uczyć się hiszpańskiego. Jednak nie byłem chyba wystarczająco zdeterminowany, bo gdy moi koledzy prosili przełożonych o możliwość wyjazdu na misje, ja tego nie zrobiłem...” – wspomina misjonarz.

Pociągnięty przez Braci

Kilka lat później miało miejsce wydarzenie, które w nas wszystkich (mam na myśli franciszkanów prowincji krakowskiej) pozostawiło piętno. Nasi współbracia, koledzy i przyjaciele, misjonarze: Zbyszek i Michał zostali zamordowani w Pariacoto... Po ich męczeństwie pracowałem nadal w duszpasterstwie w parafiach w Polsce, ale czułem się zobowiązany, żeby choć trochę podtrzymywać pamięć o naszych Braciach. Gdy inni pracowali przy ich procesie beatyfikacyjnym, ja przez lata dbałem o ich pamięć robiąc poświęconą im stronę internetową czy wystawę... – opowiada o. Tadeusz. 

Wreszcie nadszedł grudzień 2015 roku...  Beatyfikacja Ojców Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. To były dziwne uczucia, nietypowe przeżycia, gdy moi dwaj koledzy zostają wyniesieni na ołtarze – wyznaje o. Pobiedziński. „Dla niektórych sytuacji trudno znaleźć odpowiednie słowa... W tym czasie nie myślałem w ogóle o wyjeździe na misje, natomiast o zrobieniu „czegoś” w imię przyjaźni z nimi, owszem, tak...

Ważny telefon

Na początku lutego 2017 roku zadzwonił do mnie mój współbrat i przyjaciel, który pracował na misji w Paragwaju. Bez długich wstępów rzucił mi propozycję: "nie przyjechałbyś do Paragwaju? Potrzebujemy tu misjonarzy". Odpowiedziałem, że muszę się zastanowić, ale szczerze mówiąc, to już w trakcie tej krótkiej rozmowy wiedziałem, że moja odpowiedź będzie twierdząca.

Czytaj całość na stronie misje.franciszkanie.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij