Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Prasa. Franciszkańscy męczennicy na Dolnym Śląsku.

09.02.2015

Obaj męczennicy franciszkańscy przez jakichś czas byli silnie związani z ziemią dolnośląską, chociaż jeden pochodził spod Tarnowa (o. Zbigniew Strzałkowski), a drugi spod Żywca (o. Michał Tomaszek). O tych interesujących powiązaniach można przeczytać w dzisiejszym (9 lutego) wydaniu Gazety Wrocławskiej.

Jak zapewniła red. Agata Grzelińska, to nie będzie jedyny i ostatni reportaż o franciszkańskich misjonarzach, którzy wkrótce zostaną wyniesieni na ołtarze.

O. Zbigniew Strzałkowski po święceniach kapłańskich, przez dwa lata (1986-1988), do wyjazdu na misje, pracował w Legnicy. W Niższym Seminarium Duchownym Franciszkanów (obecnie to Katolickie Liceum Ogólnokształcące) był wicerektorem szkoły i katechetą. Wcześniej we Wrocławiu 7 czerwca 1986 r. przyjął święcenia prezbiteratu.

Tego samego dnia, na tej samej uroczystości, z rąk tego samego szafarza – ks. kard. Henryka Gulbinowicza - o. Michał Tomaszek przyjął święcenia, ale diakonatu.

Miejsce nie było przypadkowe. W ten sposób krakowska prowincja franciszkanów chciała uczcić 750. rocznicę przybycia Zakonu do Wrocławia. Tam bracia mieli swój pierwszy klasztor na ziemiach polskich.

I chociaż o. Michał po tym wydarzeniu wrócił jeszcze na rok studiów teologicznych do Krakowa, to po święceniach kapłańskich tak o. Zbigniew trafił na Dolny Śląsk na dwa lata do pracy duszpasterskiej - do Pieńska k. Zgorzelca.

O. Michał zanim wstąpił do Zakonu Franciszkanów przez cztery lata uczył się w NSD w Legnicy, którego wicerektorem później był o. Zbigniew. Miasto, po ich męczeńskiej śmierci, uhonorowało obydwu zakonników, zmieniając nazwę ulicy Partyzantów, przy której stoi szkoła, kościół i klasztor franciszkanów, na ulicę Ojców Zbigniewa i Michała.

Ponadto o. Michał ma swoją ulicę w Pieńsku. Tam też miejscowe gimnazjum nosi jego imię.

jms

kliknij aby przeczytać pełen artykuł w Gazecie WrocławskiejTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij