Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Program TV "Uzbekistan - kraina otwartych serc"

30.01.2020 . kg

Delegatura - Uzbekistan | Delegatura prowincjalna w Uzbekistanie

Zapraszamy do obejrzenia programu na temat Kościoła w Uzbekistanie. Emisje premierowe będzie można zobaczyć w TVP Polonia. W kraju tym pracuje kilkunastu polskich franciszkanów z krakowskiej prowincji.

Uzbekistan leży w Azji Środkowej i do 1991 r. był jedną z republik Związku Radzieckiego. Większość (ok. 90%) z 24-milionowej ludności deklaruje się jako wyznawcy islamu.

Pierwszym franciszkaninem przybyłym do niepodległego Uzbekistanu był o. Krzysztof Kukułka, mianowany 29 września 1997 r. przełożonym utworzonej przez Stolicę Apostolską Missio sui iuris. 1 kwietnia 2005 r. Ojciec Święty Jan Paweł II utworzył w Uzbekistanie Administraturę Apostolską, mianując jednocześnie jej pierwszym biskupem polskiego franciszkanina o. Jerzego Maculewicza OFM Conv.

Obecnie w Uzbekistanie działa pięć parafii katolickich: Taszkent, Buchara, Fergana, Samarkanda, Urganch oraz dwie stacje misyjne w Angrenie i Navoi. Pracuje w niej kilkunastu polskich franciszkanów z Krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Zakonnicy oprócz pracy parafialnej są także duszpasterzami dla przebywających w tym kraju obcokrajowców, prowadzą różnego rodzaju dzieła charytatywne, pełnią rolę kapelanów dla pracujących w Uzbekistanie Sióstr Misjonarek Miłosierdzia (Siostry Matki Teresy), są zaangażowani w działalność o charakterze międzyreligijnym, pomagają w funkcjonowaniu założonej w 2002 r. w Taszkencie Katolickiej Służby Informacyjnej „Agnuz”. W zależności od miejsca i charakteru wypełnianej misji, pracujący w duszpasterstwie Bracia posługują się językami: rosyjskim, angielskim, koreańskim i polskim.

Program "Uzbekistan - kraina otwartych serc" będzie można obejrzeć w TVP Polonia: 3 lutego 2020 godz. 15:10, 5 lutego 2020 godz. 5:30, 6 lutego 2020 godz. 23:30. Powtórki transmitowane będą w TVP Wilno i w TVP3.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij