Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Przemyśl

16.04.2015

Klasztor pw. św. Marii Magdaleny

ul. Franciszkańska 2a 
37-700 PRZEMYŚL 
tel. 16 678 24 60; fax. 16 675 08 26 wew.29 
e-mail: przemysl@franciszkanie.pl 
www.przemysl.franciszkanie.pl

Historia

PrzemyślChociaż oficjalnie podaje się rok 1237 jako datę osiedlenia franciszkanów w Przemyślu, to jednak według tradycji pierwsi zakonnicy mieli przybyć do tego miasta wcześniej*.

Te daty robią duże wrażenie, zważywszy na to, że pierwsi duchowi synowieśw. Franciszka z Asyżu dotarli w latach 30-tych XIII wieku do największych miast w Polsce. Zakonnicy zamieszkali najpierw we Wrocławiu (1236), Krakowie (1237), Opolu (1238) i Toruniu (1239).

Oficjalnie jako datę przybycia franciszkanów do Przemyśla podaje się rok 1237 lub 1238. Dwaj pierwsi zakonnicy zamieszkali przy kościele św. Piotra, byli to misjonarze - o. Jakub Lackora i o. Maciej Ros, wysłani przez papieża Grzegorza IX w celach ewangelizacji Rusi. Wydarzenie to miało miejsce prawie półtora wieku przed założeniem na tych terenach struktury administracyjnej Kościoła łacińskiego.

W roku 1378 Eryk de Winsen herbu Mora, pierwszy biskup przemyski i duchowy syn św. Franciszka z Asyżu, prawnie zatwierdził klasztor franciszkański. Ufundował też zakonnikom nieduży kościół murowany pod wezwaniem św. Marii Magdaleny.

Istniejący do dzisiaj kościół późnobarokowy rozpoczęto budować w 1754 roku, konsekrował go bp przemyski Józef Kierski w 1778 roku. Nadano mu wówczas drugi tytuł - Niepokalanego Poczęcia NMP oraz oficjalnie ustanowiono przy nim sanktuarium maryjne. Rok wcześniej (1777) franciszkanin Piotr Karwosiecki, biskup krakowski i później przemyski, ukoronował papieskimi koronami cudowny obraz Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej, znajdujący się w tym kościele.

Najnowsze dzieje obecności franciszkanów w Przemyślu wyznacza rok 1969, kiedy to abp Ignacy Tokarczuk erygował przy kościele parafię. Obecnie franciszkanie przemyscy najczęściej kojarzeni są z kultem Matki Bożej. Są także znani jako duszpasterze miejscowego zakładu karnego, posługę tę pełnią od grudnia 1982. Od kilkunastu lat, posługując się językiem migowym, prowadzą katechezę w ośrodku szkolno-wychowawczym dla osób niesłyszących i słabosłyszących.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w ostatni weekend sierpnia w Przemyślu odbywa się Wincentiada, czyli dni patrona miasta - św. Wincentego. Główne uroczystości odbywają się w kościele franciszkańskim, nawiązują do dramatycznych wydarzeń z roku 1657, kiedy to książę Rakoczy z Siedmiogrodu wraz z Tatarami oblegał Przemyśl.

Kiedy wydawało się, że nic nie uchroni grodu przed zagładą, franciszkanie prawie 350 lat temu przeszli w procesji ulicami miasta, niosąc relikwie św. Wincentego, znajdujące się w ich kościele od XVI wieku. Wystawili je później w jednej z bram miasta, zwanej Wodną, i razem z mieszkańcami żarliwie modlili się o ocalenie. Ku zaskoczeniu i ogromnej radości obrońców, najeźdźcy odstąpili od oblężenia.

 

* Marek Gosztyła w książce pt. "Chwalmy Niepokalaną z franciszkanami", poświeconą kultowi Matki Bożej w sanktuarium istniejącym przy kościele franciszkańskim w Przemyślu napisał, że według podań, zakonnicy osiedlili się w tym mieście już w roku 1234. Jest to jednak jedynie hipoteza, nie znajdująca potwierdzenia historycznego.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij