Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Przemyśl. Renowacja kościoła franciszkanów

23.10.2019 . kg

Przemyśl | Klasztor Franciszkanów, Parafia św. Marii Magdaleny i MB Niepokalanej

GUARDIANUS CONVENTUS PREMISLIENSIS FLORENTUS GŁOWIŃSKI (Gwardian klasztoru w Przemyślu Florentyn Głowiński) – ten napis został odnaleziony w jednej z kul pod krzyżem, wykonany w stalowej blasze. Należy sądzić, że za czasów jego gwardiaństwa odbył się ostatni remont zwieńczenia wieży kościelnej.

Ojciec Józef Florentym Głowiński urodzony w 1818 roku wstąpił do zakonu franciszkanów w 1841 roku, a w 1844 złożył profesję zakonną. W roku 1846 przyjął święcenia kapłańskie. Gwardianem klasztoru przemyskiego był w latach 1872-1878 i w tym czasie był prowadzony remont świątyni łącznie z dachem i wieżami, a było to po pożarze w 1864 roku, w którym zniszczony został dach i hełmy wież oraz zachodnie ściany prezbiterium i nawy głównej. 

Obecnie, jak przed wiekami, kościół franciszkanów z dnia na dzień pięknieje i przywracany jest jego wygląd historyczny. Uzupełnione zostają wszystkie ozdobne elementy polichromii. Zdjęte w ostatnim czasie z wież kościoła krzyże i kule zostaną poddane gruntownej renowacji. Kule swój blask odzyskają w mennicy – w całości zostaną pozłocone. Krzyże poddane zostaną gruntownej odnowie. To wszystko odbywa się pod czujnym okiem wojewódzkiego konserwatora zabytków, Beaty Kot oraz Anety i Macieja Filip – pracowni konserwatorskiej. Swój dawny blask kościół franciszkanów w Przemyślu odzyska za rok, pozostał jeszcze ostatni etap renowacji ścian.

Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom bez wsparcia, których nasze wspólne dzieło odnowienia nie byłoby możliwe do spełnienia. Wszystkim chętnym, którzy zechcieliby wesprzeć nasze prace konserwatorskie, renowacyjne podajemy nr konta:

PKO Bank Polski 82 1020 4274 0000 1302 0050 7293

Klasztor Franciszkanów, Franciszkańska 2a, 37-700 Przemyśl

Franciszkanie z Przemyśla

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z renowacji kościoła: przemysl.franciszkanie.pl.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij