Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Przemyśl. Zakończona renowacja zabudowań klasztornych.

04.02.2019 admin .

Przemyśl | Klasztor Franciszkanów, Parafia św. Marii Magdaleny i MB Niepokalanej

W Przemyślu zakończono renowację franciszkańskiej kamienicy. Podjęte prace remontowe i renowacyjne były możliwe dzięki pozyskaniu środków Unijnych oraz dzięki wsparciu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków a także naszej franciszkańskiej Kurii Prowincjalnej w Krakowie. 

Efekt końcowy tych prac można zobaczyć na kilku dołączonych zdjęciach, choć najlepiej będzie obejrzeć je osobiście odwiedzając Przemyśl i jego malowniczą starówkę, która ma swój niepowtarzalny, galicyjski klimat i gdzie jest wiele ciekawych miejsc. Jednym z nich jest nasza franciszkańska świątynia.

o. Jan Szpyt / red.


Według tradycji pierwsi franciszkanie pojawili się w Przemyślu już w 1237 roku. Użytkowali oni nieistniejący obecnie kościół św. Piotra, a pierwszą własną świątynię zbudowali w 1378 roku.

Obecnie użytkowany kościół wybudowano w II połowie XVIII w. Po pożarze w 1864 roku miała miejsce jego częściowa odbudowa podczas której przebudowano fasadę i zmniejszono wieże. Kolejne remonty prowadzone były w latach 1918-1930 oraz 1974-1987.

arch. prow.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij