Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Przesławny kielich

07.03.2018 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Fascynuje ludzi od czasów średniowiecza. Krążą o nim niezwykłe opowieści. Poszukiwali go rycerze króla Artura, legendarnego władcy Brytanii (V w.) Jest tematem rycerskich eposów i współczesnych powieści. Stał się inspiracją dla malarzy, muzyków i reżyserów. Niektórzy nadal próbują go odnaleźć…

Święty Graal (Sangreal)  to legendarny kielich, z którego Chrystus pił podczas Ostatniej Wieczerzy. Istnieje wiele  opinii na temat znaczenia  jego nazwy, ale najbardziej wiarygodna wyjaśnia,  że pochodzi od starohiszpańskiego słowa grial czyli kubek. Dlaczego ważny jest tu język hiszpański?  Ponieważ wielu uważa, że Graal od 1436 r. znajduje się w katedrze w Walencji jako dar króla Alfonsa V Aragońskiego.

 

fot. Norbert Pieszczyński / Graal /

Skąd  wziął się w Hiszpanii?

Naczynie, którego używał  Jezus  podczas ostatniego posiłku w gronie apostołów zostało przez nich otoczone niezwykłą czcią. Po śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa uczniowie często przebywali w Wieczerniku i można wywnioskować, że się nim posługiwali. Według legendy św. Piotr zabrał je ze sobą do Rzymu i tam stało się kielichem papieskim.

W latach 257- 258 papież Sykstus I z powodu prześladowań chrześcijan nakazał diakonowi Wawrzyńcowi, aby ukrył bezcenny skarb. Św. Wawrzyniec posłał kielich wraz z niezachowanym listem do swoich mieszkających w Hiszpanii rodziców Orencjusza i Pacjencji. Z powodu najazdu Arabów (nazywanych Saracenami) na Hiszpanię, miejsca przechowywania kielicha pilnie strzeżono.  Po licznych przeprowadzkach król Aragonii  Marcin I Ludzki  przeniósł go dla bezpieczeństwa do swojej kaplicy pałacowej w Saragossie. Jeden z jego następców – wspomniany już Alfons V – zabrał kielich do Walencji, w której najchętniej rezydował. Tam pozostaje do dziś. Korzystanie z Graala to rzadki przywilej. Ostatnim jego użytkownikiem był Benedykt XVI, który w 2006 r. używał go podczas odprawiania Eucharystii.

Jak wygląda Święty Graal?

Walencjański Graal to wykonana z agatu czarka, jakiej w czasach Jezusa używano w Palestynie. W celu ozdobienia skromnie wyglądającej relikwii dodano złote uchwyty i podstawę. Jedna z legend arturiańskich nazywała Graala właśnie  kamieniem, określając  go jako lapis exilis (mały kamień) lub illis stellis (kamień, który spadł z gwiazd). W zależności od odczytania nazwy mógłby to być meteoryt (podobnie jak czczony czarny kamień w Mekce) lub poszukiwany od wieków kamień filozoficzny. Graal opisywany jest jako cudowny kamień, który sam wytwarza pożywienie, zapobiega procesom starzenia, uzdrawia i podtrzymuje życie. Sam wybiera sobie strażników, a w każdy piątek zstępuje z nieba w asyście gołębicy niosącej małą hostię jako pokarm dla swych rycerzy.

Czym jest Święty Graal?

Badacze zajmujący się Całunem Turyńskim i Chustą św. Weroniki łączą Graala z tymi relikwiami. Podobno – zgodnie z żydowskim zwyczajem – do tego naczynia zebrano krew Jezusa przelaną na krzyżu. Taką wersję przekazują legendy arturiańskie. Niektóre z nich  informują, że Graal posłużył również jako naczynie Piłatowi, gdy po wydaniu wyroku śmierci na Jezusa dokonał rytualnego gestu umycia rąk.

Jest jeszcze jedno wyjaśnienie – Święty Graal jest symbolem Eucharystii. Argumentem „za”  mogą być słowa zapisane w Kanonie Rzymskim i nadal wypowiadane przez kapłanów podczas  Przeistoczenia: „Wziął ten przesławny kielich w swoje święte i czcigodne ręce…”.

Sobór Laterański IV ogłosił dogmat, że czasie Mszy Świętej, podczas  podnoszenia hostii i kielicha Chrystus jest obecny Ciałem i Krwią. Jest jednocześnie Kapłanem i Ofiarą. Graal może więc być symbolem drogi do Chrystusa, zjednoczenia z Nim... Odnaleźć Graala to odnaleźć więź z Bogiem, walcząc z pokusami, nie unikając cierpienia. Posiąść Graala to osiągnąć zbawienie. Największą tajemnicą Graala jest tajemnica Eucharystii. Życie chrześcijańskie jest czasami ryzykowną, ale wspaniałą rycerską  przygodą – wymaga starań, odwagi, zaangażowania. Rycerz musi być wierny swojemu Królowi... Nagrodą dla poszukiwaczy stanie się komunia z Bogiem.

Mariola WiertekTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij