Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi przyjaciółmi

11.10.2017 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Co może łączyć św. Ojca Pio i św. Gemmę Galgani? Pozornie może się wydawać, że niewiele – poza narodowością. A jak jest naprawdę? Zobaczcie sami!

Ojciec Pio (1887-1968) to charyzmatyczny włoski kapucyn uważany za jednego z największych świętych w historii Kościoła. Gemma Galgani (1878 -1903) jest zdecydowanie mniej popularna. Jednak dzięki książkom opublikowanym przez Wydawnictwo Esprit: „Światło św. ojca Pio” Patricka Sbalchiero i „Gemma Galgani” ks. Benarda Galizzia, uświadomiłam sobie, że tak naprawdę są  bardzo podobni. Do poszukiwań punktów wspólnych ich biografii zainspirował mnie podtytuł książki o św. Gemmie Galgani: „Święta, do której codziennie modlił się Ojciec Pio”. Pomyślałam, że skoro tak było, to muszą istnieć jakieś przyczyny i postanowiłam je znaleźć.

O św. Ojcu Pio napisano bardzo wiele książek. Patrick Sbalchiero już w 2005 r. opublikował jego biografię. Zaznacza, że nowa książka nie jest jej uzupełnieniem czy pogłębieniem tematu, lecz analizą wybranych myśli i wypowiedzi włoskiego stygmatyka. Autor udowadnia, że jego życie nadal zawiera wiele nieodkrytych tajemnic, zaś w słowach kryje się niezwykła głębia.

Książka „Gemma Galgani” jest biografią włoskiej dziewczyny, której nadano niezwykłe imię – Gemma oznacza klejnot. Choć początkowo wydawało się dziwne, okazało się prorocze. Gemma rozbłysła w historii Kościoła jak prawdziwy diament. Stworzyła własną drogę do świętości i choć żyła tylko 25 lat, zdążyła ją w pełni zrealizować.

Jakie podobieństwa można zauważyć w ich biografiach? Czy naprawdę coś ich łączy?

Przede wszystkim łączy ich imię. Francesco Forgione przyjął zakonne imię Pio. Gemma otrzymała podczas chrztu świętego jeszcze trzy imiona: Maria Umberta Pia. Tradycyjna polska postać tego imienia to Pius, a Pio (w rodzaju żeńskim Pia) jest jego formą włoską, hiszpańską i portugalską. Imię to wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza: pobożny, uczciwy, oddany.

Obydwoje pochodzą z niewielkich włoskich miejscowości i wychowali się w wielodzietnych rodzinach. Już jako małe dzieci okazywali zdolności mistyczne: rozmawiali z Jezusem, Maryją, aniołami, świętymi i duszami czyśćcowymi, myśląc początkowo… że to zjawisko normalne :). Matkę Bożą nazywali czule Mamą i byli przez Nią uzdrawiani z ciężkich chorób.

Zarówno św. Ojciec Pio jak i św. Gemma utrzymywali bardzo bliskie relacje ze swymi Aniołami Stróżami. Gemma wielokrotnie widywała swojego Anioła. Ojciec Pio o tym nie wspominał, co nie znaczy, że tak nie było. Wszystkie jego biografie potwierdzają fakt stałego korzystania z pomocy Anioła Stróża. Obydwoje musieli też toczyć walkę z demonem, doświadczając nawet przemocy fizycznej z jego strony.

Ale przede wszystkim św. Gemmę i św. Pio łączą stygmaty  świadczące o bliskości i  zjednoczeniu z Jezusem. Obydwoje mieli nie tylko rany na dłoniach, stopach i boku, ale też najbardziej bolesną, spowodowaną przez ciężar krzyża, ranę ramienia. Ojciec Pio „nie lubił” o niej wspominać, ale bracia zauważyli plamy krwi na jego podkoszulku i domyślili się prawdy.

A z rzeczy bardziej przyziemnych? Obydwoje mieli poczucie humoru :). Warto zaznaczyć, że św. Gemmę darzyli też sympatią i szacunkiem św. Maksymilian Maria Kolbe i św. Jan Paweł II. Św. Maksymilian wspominał w jednym z listów do matki, że jest jej osobą zafascynowany: trzykrotnie przeczytał jej biografię i uznał, że przyniosło mu to więcej korzyści niż ćwiczenia duchowe. Św. Jan Paweł II będąc w Lukce odwiedził Sanktuarium Gemmy Galgani i bardzo pozytywnie się o niej wypowiadał.

Zapraszam wszystkich do lektury obu książek. Dzięki nim pogłębiłam swoją przyjaźń ze św. Ojcem Pio i nawiązałam ją ze św. Gemmą. W myśl zasady: Przyjaciele naszych przyjaciół są naszymi przyjaciółmi :) Teraz czas na Was!

Mariola Wiertek

Ps. A już niebawem obie książki będzie można u nas wygrać. Zaglądajcie na naszego Facebooka!Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij