Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Publikacja: Kronika Klasztoru Franciszkanów w Lubomierzu

14.03.2018 . kg

Archiwum | Archiwum prowincjalne

Po koniec roku 2017 na rynku wydawniczym ukazała się Kronika Klasztoru Franciszkanów w Lubomierzu obejmująca lata 1943–1956. W niniejszym tomie czytelnik może zapoznać się z życiem duszpasterzy i wiernych należących do parafii w Lubomierzu k/Mszany Dolnej, a także przyjrzeć się jak wyglądało życie codzienne mieszkańców klasztoru lubomierskiego u schyłku okresu okupacji oraz w czasie stalinowskiego terroru.

Prezentowane źródło ukazuje również specyfikę społeczno-kulturową beskidzkiej społeczności góralskiej. We wstępie redaktorzy dokonali szczegółowego opisu technicznego dwóch rękopisów, które stanowią korpus prezentowanego tomu. Kronika, wyprowadza czytelnika także poza obszar parafii i klasztoru, w świat „wielkiej historii”, gdyż jej autorzy, franciszkanie - było to siedmiu – wielokrotnie odwoływali się do wydarzeń, o zasięgu krajowym. Dzięki temu, prezentowany tom jest również nowym źródłem do poznania relacji państwo-Kościół w czasie, gdy w Polsce umacniała się władza komunistyczna.

Publikację zaopatrzono w aparat naukowy, liczne przypisy bibliograficzne z obfitą literaturą oraz cennymi informacjami wyjaśniającymi wątki współcześnie niezrozumiałe, aneksy: z alfabetycznym spisem zakonników. Umieszczono także życiorys o. Anzelma Kubita (1893–1987) – wybitnego franciszkanina, który przyczynił się do odbudowy plebanii w Lubomierzu, spalonej w 1943 roku przez Niemców. Celem usprawnienia korzystania z Kroniki wzbogacono ją o aneks osobowy, stanowiący alfabetyczny wykaz franciszkanów – zarówno ojców, jak i braci wymienionych w tymże źródle. W ramach podniesienia graficznej wartości wydawnictwa oraz dla swoistej wizualizacji kwestii opisywanych przez kronikarzy, do tekstu załączone zostały faksymile wybranych stron rękopisu oraz zdjęcia archiwalne odpowiadające treści adnotacji.

Kronika Klasztoru OO. Franciszkanów w Lubomierzu 1943–1956, oprac. Zdzisław Gogola OFMConv, Henryk Małocha, Joanna Małocha, Kraków 2017, ss. 264,  Format A4, ISBN: 978-83-8111-034-1.

Katarzyna MatyjaTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij