Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Radomsko. Pogrzeb ś.p. o. Marka Hałambca.

27.01.2015

Pogrzeb ś.p. o. Marka Hałambca, długoletniego wikariusza i sekretarza krakowskiej prowincji franciszkanów, odbył się w czwartek, 15 stycznia 2015 r.,  w Radomsku.

Uroczystej Mszy św. pogrzebowej przewodniczył ks. abp Stanisław Nowak a homilię wygłosił o. Zdzisław Gogola. Doczesne szczątki śp. o. Marka zostały złożone we franciszkańskim grobowcu na starym cmentarzu w Radomsku.

"Zostajesz w pamięci jako sprawdzony przyjaciel w czasach trudnych i w czasach radosnych" - powiedział podczas homilii o. Zdzisław Gogola, który jako prowincjał przez długie lata pracował z o. Markiem. "Dziękujemy Ci o. Marku za lojalność, systematyczność, uczciwość i radość z wykonywanej pracy i to wielkiej pracy" - dodał.

"O. Marka postrzegałem i teraz po śmierci postrzegam jako człowieka o dojrzałej osobowości zakonnej i kapłańskiej" - wspominał Zmarłego w swoim słowie pożegnalnym o. bp senior Marian Kruszyłowicz. "Poważny, ale pogodny, otwarty i życzliwy, szczerze traktował swoje powołanie kapłańskie i zakonne. Troszczył się o Zakon, ale nie był krytykantem. Pracował sumiennie i wytrwale dla Zakonu, czyli Kościoła, cieszył się z osiągnięć, popierał swoim trudem dobre inicjatywy, poddawał projekty. Św. o. Franciszek by powiedział, że ten brat miał ducha Pańskiego i święte jego działanie" - podkreślił bp Marian.

Jan Hałambiec urodził się 14 grudnia 1931 r. w Kopyczyńcach w woj. tarnopolskim jako syn Karola i Franciszki z d. Woźny. Naukę rozpoczął w swojej rodzinnej miejscowości, jednak sytuacja polityczna sprawiła, że w r. 1945 wraz z rodziną wyjechał do Białej k/Prudnika. Tam ukończył szkołę podstawową, następnie gimnazjum w Prudniku. W Białej rozpoczął naukę w liceum.

W r. 1950 zgłosił się do Zakonu Franciszkanów, gdzie otrzymał imię Marek. Nowicjat odbył w Krakowie w roku 1950/51. Pierwszą profesję złożył 12 września 1951 r. Filozofię studiował u Dominikanów w Krakowie w latach 1952-1954. Profesję wieczystą złożył 10 października 1954 r. Następnie studiował teologię w naszym studium w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 grudnia 1957 r.

W Krakowie pozostał do r. 1965 pracując jako bibliotekarz, katecheta, a następnie wicemagister w Seminarium. Lubił pracować w bibliotece, temu zajęciu poświęcił się nawet w ostatnich latach życia w klasztorze w Radomsku.

W latach 1965-67 pracował w Głogówku jako wikariusz parafii, zaś w roku 1967/68 jako katecheta i prefekt w Niższym Seminarium w Legnicy. W roku 1968/69 pełnił funkcję magistra kleryków w Krakowie.

W latach 1969-71 był katechetą i wikariuszem parafii we Lwówku Śląskim. W 1971 roku został wybrany gwardianem w Krakowie. W latach 1974-1980 przebywał w Dąbrowie Górniczej, najpierw jako wikariusz, a następnie gwardian i proboszcz.

Na kapitule prowincjalnej w r. 1980 został wybrany wikariuszem i sekretarzem prowincji, które to urzędy pełnił przez cztery kadencje do r. 1996, z trzyletnią przerwą (1983-86), kiedy to pełnił urząd gwardiana w Rychwałdzie. W latach 1996-2000 był gwardianem klasztoru św. Antoniego w Krakowie.

W latach 2000-2004 przebywał w klasztorze w Chęcinach, zaś od r. 2004 do śmierci w klasztorze w Radomsku. W sierpniu 2014 r. przeszedł udar krwotoczny pnia mózgu. Od tego czasu był ograniczony ruchowo. 31 grudnia 2014 r. został zabrany do szpitala, gdzie stwierdzono rozległy zawał serca. Odszedł do Pana 10 stycznia 2015 r. w obecności współbraci, w wieku 83 lat, w 64 roku życia zakonnego i 58 roku kapłaństwa.

O. Marek interesował się historią Zakonu i Prowincji. Napisał wiele not historycznych o naszych klasztorach do Katalogu prowincji. Jest także autorem zbiorku biogramów „Kresowi Franciszkanie XX wieku”. W r. 2005 został powołany na członka komisji ds. opracowania historii Prowincji. Przez wiele lat był czynnym uczestnikiem zjazdów byłych mieszkańców Ziemi Kopyczynieckiej - w Udaninie, a później we Wrocławiu.

pg/red

foto: M. SkalikTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij