Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Raoul Manselli – znawca franciszkanizmu

20.11.2021 . kg

20 listopada 1984 roku zmarł Raoul Manselli. Był jednym z najwybitniejszych mediewistów europejskich. Pochodził z Nepolu. W roku 1939 obronił pracę magisterską poświęconą I wyprawie krzyżowej. Od tej pory epoką krucjat zajmował się przez całe swoje życie. W roku 1953 obronił licencjat z historii, a w roku 1966 został wykładowcą historii średniowiecznej na La Sapienza w Rzymie. To właśnie na ten czas przypada początek jego zainteresowania postacią św. Franciszka z Asyżu i pierwszymi wiekami zakonu.

W 1977 został korespondencyjnym członkiem niemieckiego stowarzyszenia wydającego Monumenta Germaniae Historica. W tym samym roku wybrano go dyrektorem Włoskiego Centrum Studiów Późnego Średniowiecza w Spoleto. Manselli zajmował się badaniami nad profetyzmem i religijnością człowieka w późnym średniowieczu.

Na tematy związane z Franciszkiem z Asyżu i pierwszymi wiekami ruchu franciszkańskiego opublikował szereg książek i artykułów naukowych. Do najbardziej znanych i tłumaczonych na inne języki należy „Święty Franciszek z Asyżu. Editio maior”. Wydał również studia na temat Piotra Jana Oliviego oraz Angelusa Clarenusa.

Książki Mansellego wydało w Polsce franciszkańskie wydawnictwo Bratni Zew:

  • Święty Franciszek z Asyżu. Editio maior. Kraków: 2006.
  • Pierwsze stulecie historii franciszkanów. Kraków: 2006.
  • Św. Franciszek i jego towarzysze. Kraków: 2009.


Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij