Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Reakcje na Bliskość

06.06.2021 Andrzej Prugar

Bliskość Boga w Jezusie wywołuje konkretne spontaniczne reakcje i trwałe postawy. Nie pozwala być obojętnym. Wydaje się, że można zobaczyć w niedzielnych czytaniach cztery odpowiedzi na Obecność Serca Boga pomiędzy nami:

Bluźnierstwo, to najbardziej skrajna postawa słuchaczy i obserwujących Jezusa (Mk 3,22-30). Przypisywanie Jezusowi działania mocą złego ducha, a nie mocą Ducha Świętego, prowadzić może do spontanicznego pytania: Komu się w głowie przewróciło? Bogu czy nam? Kto zgrzeszył w raju, kto grzeszy konsekwentnie, kto nie słucha? Bóg czy my? (Rdz 3,9-15). Kapitalnie tłumaczy grzech bluźnierstwa św. Jan Paweł II, mówiąc, że nie chodzi o słowne znieważanie Ducha Świętego, ale grzech bluźnierstwa polega „na radykalnej odmowie przyjęcia tego odpuszczenia [grzechów], którego wewnętrznym szafarzem jest Duch Święty, a które zakłada całą prawdę nawrócenia, dokonanego przezeń w sumieniu… związane jest przyczynowo z „nie-pokutą” - to znaczy z radykalną odmową nawrócenia się... Człowiek pozostaje zamknięty w grzechu, uniemożliwiając ze swej strony nawrócenie - a więc i odpuszczenie grzechów, które uważa za jakby nieistotne i nieważne w swoim życiu. Jest to stan duchowego upadku, gdyż bluźnierstwo przeciwko Duchowi Świętemu nie pozwala człowiekowi wyjść z samozamknięcia i otworzyć się w kierunku Boskich źródeł oczyszczenia sumień i odpuszczenia grzechów" (Jana Paweł II, Dominum et Vivificantem, p. 46).

Uczniowie. Nie wszyscy bluźnią, choć pierwszymi bluźniercami - wg Ewangelii w. Marka - są uczeni w Piśmie. Są więc i tacy, którzy słuchając Jezusa, dają się przekonać prawdzie, przyjmują prawdę o sobie, o potrzebie nawrócenia, o łasce, która płynie z jedności z Chrystusem i może nas ukształtować na podobieństwo Jego samego (Mk 3,33-35). Na nowo, po grzechu pierworodnym, możemy powrócić do jedności z Bogiem. Droga jednak powrotu jak i prawda, którą należy się kierować na tej drodze oraz pokarm życia - jest w Nim, w Chrystusie, którego możemy i chcemy słuchać. Będąc razem wokół Jezusa Chrystusa, stanowimy rodzinę, Kościół, jesteśmy jak brat, siostra, jak Matka Jego.

Wątpliwości. Są tacy, którzy na bliskość Chrystusa reagują zwątpieniem (Mk 3,20-21). To zdumiewające, bo postawa ta pochodzi z grona rodziny Jezusa. Bliskość i działanie Boga w Jezusie szokuje najpierw najbliższych. Trzeba czasu i pokory. Potrzeba postawy Maryi, która słucha i rozważa. W wątpliwościach, o których słyszmy dzisiaj, chodzi co prawda bardziej o troskę, aby Jezus nie przemęczał się zbytnio, nie przesadzał w gorliwości, ale wątpliwości te pośrednio wskazują na takie myśli i słowa, i taki krąg ludzi, którzy będą mnożyć szereg zastrzeżeń, co do Osoby Zbawiciela jak i sposobu w jaki On sam chce działać i działa w historii. Punktem odniesienia powinni być jednak dla nas święci, a nie ludzie przeciętni, letni.

Życie duchem wiary. Św. Paweł był bluźniercą, ale stał się uczniem, uwierzył i jest dobrym odniesienim dla tych, którzy objawiają dojrzałą reakcję na Obecność Boga w Chrystusie pomiędzy nami (por. 2 Kor 4, 13-5,1). Paweł głosi Chrystusa bez względu na okoliczności. Nie poddaje się zwątpieniu, mimo utraty sił i różnego rodzaju utrapień, wpatrzony jest w to, co niezniszczalne, ale już zapoczątkowane i w jakiś sposób oglądane w samym Jezusie Chrystusie zmartwychwstałym, naszej Drodze ku niezniszczalnej Bliskości z Bogiem.

Andrzej Prugar OFMConv

fot.: fr.ap, zachód słońca w kaplicy Męki Pańskiej (bazylika św. Franciszka w Krakowie)Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij