Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Rekordowa liczba pierwszych klas w liceum franciszkanów

04.09.2019 Jan Maria Szewek

Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Franciszka z Asyżu, prowadzone przez franciszkanów w Legnicy, ma w tym roku rekordową liczbę pierwszych klas – siedem. Jednocześnie żaden z oddziałów nie ma więcej niż 18 uczniów.

Mszy św. na rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020 przewodniczył prowincjał franciszkanów z Krakowa - o. Marian Gołąb.

Zgromadzeni na Eucharystii modlili się, aby Bóg im wszystkim udzielił potrzebnych łask, aby byli otwarci na działanie Ducha Świętego, i aby wszyscy pracownicy szkoły zawsze stali na straży Bożych praw, strzegąc dobra swoich uczniów.

„Jezus przychodzi dziś do tej szkoły. I na początku tego roku szkolnego Słowo Boże mówi o roku łaski. Bóg chce być obecny w twoim życiu, drogi nauczycielu, rodzicu, uczniu. On chce wejść do twojego życia i ogłosić rok łaski, tak jak przyszedł do Nazaretu. On staje i obwołuje rok szczególny – rok błogosławieństwa, rok swojej obecności” – mówił ojciec prowincjał, nawiązując do poniedziałkowej Ewangelii.

„Wyznajcie Mu wiarę, bo tylko ona jest jak drzwi, przez które Bóg może wejść. Nie pozwólcie Chrystusowi odejść z waszego życia, z waszej szkoły i pójść ze swoimi darami gdzieś indziej. Chciałoby się przywołać zawołanie Jana Pawła II z początku jego pontyfikatu: ‘Nie bójcie się, otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi’” – dodał wyższy przełożony.

O. Jan Janus, p.o. dyr. szkół docenił obecność na mszy św. nauczycieli, wychowawców i rodziców uczniów, która jego zdaniem świadczy o tym, że zdają sobie oni sprawę z poważnej misji, jaką mają wobec swoich dzieci – „ukształtować je na fantastycznych ludzi”.

„Drogie dzieci i droga młodzieży, wy też macie misję do wykonania. Macie być wielkimi ludźmi” - życzył.

O. Janus przedstawił uczniom i ich rodzicom nowych wicedyrektorów: Jadwigę Dominiczak (biolog) i Annę Jaworską (matematyk), kierowniczkę sekretariatu - Anetę Żurawską i kierownika internatu - Brunona Gerschmanna (wuefista).

W Szkole Podstawowej im. św. Franciszka w Legnicy funkcjonuje 14 oddziałów (190 osób), a w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym - 13 oddziałów (224 osoby). Więcej na temat placówek można przeczytać w internecie na stronie szkół.

jmsTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij