Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Relikwie Męczenników w odbudowanym kościele

03.12.2018 Misyjny Sekretariat

Peru Misje franciszkańskie | Sekretariat Misyjny

W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, 25 listopada 2018 r. w peruwiańskim Santa Cruz de la Flores, odbyła się konsekracja kościoła odbudowanego po trzęsieniu ziemi. W ołtarzu świątyni umieszczono relikwię błogosławionych Męczenników z Pariacoto.

Ceremonii przewodniczył Bp Ricardo Garcia, a towarzyszyli mu bp Mario Busquets (emerytowany biskup Chuquibamba) , ks Hector Francja, O. Julio Ontiveros oraz o. Felipe Manco. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz miejskich, a także licznie zgromadzeni wierni, chcący wyrazić wdzięczność Bogu za dar odbudowanej świątyni.

W czasie trzęsienia ziemi, które miało miejsce w 2007 roku dawny budynek kościoła został poważnie naruszony. Z przyczyn bezpieczeństwa trzeba było go zburzyć. Od czasu katastrofy społeczność miasta wraz z prałaturą Yauyos zbierała fundusze na odbudowę kościoła. Po 11 latach mieszkańcy Santa Cruz de la Flores zobaczyli owoce swojej pracy.

W homilii bp Ricardo Garcia podziękował za wsparcie finansowe zagranicznym instytucjom kościelnym, które pomogły sfinansować ten projekt. Nade wszystko jednak podkreślił rolę wiernych oraz całej społeczności miasta, która zaangażowała się w odbudowę świątyni. Porównał tę solidarność z jeszcze ważniejszą budową żywego Kościoła, którego częścią jest każdy ochrzczony. 

Podczas uroczystości konsekracji kościoła, poświęcono nowy, marmurowy ołtarz, w którym umieszczono relikwie błogosławionych Męczenników - bł. Michała Tomaszka i bł. Zbigniewa Strzałkowskiego. Ponadto w ołtarz wmurowano setki listów z prośbami modlitewnymi wiernych. Biskup zachęcił też, by parafianie powierzali Bogu te sprawy przez wstawiennictwo błogosławionych Misjonarzy.

Nie zabrakło podziękowań, radosnych śpiewów i oklasków. Nastrój wdzięczności i radości z odbudowanej świątyni pozostał w społeczności jeszcze długo po zakończeniu Eucharystii.

 

 Nadesłał o. Dariusz Mazurek OFMConv
opr. A. KozłowskaTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij