Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Rocznice. Ku czci Żołnierzy Niezłomnych.

27.02.2015

Od 5 lat obchodzony jest dzień „Żołnierzy Wyklętych” poświęcony Polakom, którzy po wojnie walczyli w podziemiu, płacąc za to cenę zdrowia i życia. 

Skąd nazwa „Żołnierze Wyklęci”? Reżim komunistyczny zabraniał mówić o tych ludziach, pomordowanych chowano po kryjomu, nocą w bezimiennych, często masowych mogiłach. Pamięć o ich czynach, działaniach i śmierci w czasach PRL była z premedytacją zacierana. Rodziny pomordowanych, ocaleni bohaterowie - byli więźniowie zachowywali milczenie, chcąc przeżyć.

Jednak pamięć o bohaterach tamtych czasów przetrwała i jest kultywowana. Trwają badania historyczne, poszukuje się miejsc pochówku pomordowanych, upamiętnia się miejsca kaźni pomnikami i tablicami. W całej Polsce organizowane są wydarzenia upamiętniające bohaterów podziemia antykomunistycznego – uroczyste msze święte, wystawy, koncerty, biegi, marsze. Oddaje się hołd bohaterom poprzez składanie wieńców i kwiatów.

Jednym z wybitnych, znanych bohaterów jest rtm Witold Pilecki (1901-1948), pseudonimy „Witold”, „Tomek", „Romek", nazwiska konspiracyjne: „Tomasz Serafiński", „Roman Jezierski, „Leon Bryjak”, „Jan Uznański”, „Witold Smoliński”, kryptonim „T-IV”; oficer rezerwy Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, autor raportów z obozu, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i „NIE”, więzień polityczny okresu stalinowskiego, skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948.

Jedna z głównych arterii komunikacyjnych na warszawskim Ursynowie nosi imię rtm Witolda Pileckiego, a na jednym z budynków przy ul. Rtm. Pileckiego latem namalowano mural, dla uczczenia pamięci tego bohatera.

1 marca 2015 roku o godzinie 11:00 z placu Zamkowego w Warszawie ruszy kolejna już Masa Krytyczna poświęcona pamięci Żołnierzy Wyklętych. W czasie ok. 20 km trasy rowerzyści nawiedzą miejsca pamięci powojennych bohaterów i kilka miejsc kaźni ludzi niezłomnych. Zakończą przejazd przy pomniku przy Pomniku Męczenników Terroru Komunistycznego 1944-1956 w parafii św. Katarzyny.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” - 1 marca obchodzony jest od 2011 r.

Anna Dziemska

foto Anna Dziemska

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij