Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Rozmowy o sensie życia

23.11.2015

Dlaczego powstała ta książka - „Rozmowy o sensie życia”, Mario Melazziniego? Dlatego, by skłonić do zastanowienia się nad tzw. tematami etycznie delikatnymi, otworzyć kulturę na słabość, bezbronność, niepełnosprawność. Prawo do życia stanowi kluczowy temat dla naszego społeczeństwa, chociaż nie zawsze darzy się go stosowną uwagą, nie zawsze daje się mu takie miejsce i czas, by można go należycie rozwinąć.

Niestety, od wielu lat pieniądze, politykę i media angażuje się w inicjatywy, które zdążają w jednym tylko kierunku, skoncentrowanym wyłącznie na prawie do śmierci we wszystkich jego odmianach. Od tzw. „aborcji terapeutycznej” („Ale cóż terapeutycznego może być w aborcji? Kto ma zostać wyleczony i z czego? Może ludzie leczą się z dziecka, którego się spodziewają? Ale czy spodziewanie się niepełnosprawnego dziecka to jakaś choroba, z której da się wyleczyć? A może to niepełnosprawne dziecko ma wyleczyć się z kalectwa, zwyczajnie umierając?” - Pierre Martens), aż po przypadki ludzi, którzy w pewnym momencie swojego życia muszą stawić czoła nieuleczalnej chorobie; wątek przewodni zawsze wygląda tak samo. Zawsze rozgrywa się to, co można nazwać „tematem konformisty”, według którego w pewnych delikatnych czy dotkniętych chorobą sytuacjach życie przestaje być warte, by je dalej przeżywać. Z kolei w innych okolicznościach zezwala się na selekcję genetyczną, gdyż drugą istotę uznaje się za niegodną tego, by mogła się urodzić, otworzyć oczy na świat, dać usłyszeć swój płacz. Konformiści tracą z oczu sedno sprawy: ludzkie życie, ludzką istotę, człowieka. Na życie ludzkie trzeba patrzeć jak na tajemnicę, której nie da się sprowadzić do poziomu biologicznego, i która jest nietykalna. Jest to kwestia całkowicie i radykalnie „świecka”, dotyczy każdego z nas. Ludzie nie chcą przyjąć do wiadomości, że życie warto kontynuować bez względu na wszystko, nawet w stanie choroby i niepełnosprawności od dnia narodzin.

Nie bierze się pod uwagę, że wszystkie te osoby, gdyby otoczyć je odpowiednią opieką, mogą wzbogacić wspólnotę swoją wrażliwością, swoimi zdolnościami intelektualnymi, uczuciami, emocjami. Oczywiście, w pierwszym rzędzie należy zaspokoić podstawową konieczność: że taka osoba zostanie przez wszystkich wzięta pod uwagę, zostanie wysłuchana, by uniknąć odizolowania, porzucenia, myślenia, że własne życie straciło już jakikolwiek sens.

Zatem, fundamentalną sprawą jest uznanie godności życia każdej ludzkiej istoty, które musi stać się punktem wyjścia i odniesienia dla społeczeństwa broniącego wartości równości i angażującego się, aby takie stany, jak choroba czy niepełnosprawność, nie stały się kryterium społecznej dyskryminacji i odrzucenia. Bo niestety bywa, że nie chcemy przyznać, iż choroba, cierpienie i śmierć, stanowią nieodłączną część życia każdej ludzkiej istoty. Wszyscy, ale to wszyscy musimy mieć Prawo do Życia i móc żyć.

Bezpośredni link do książki

Wydawnictwo Franciszkanów „Bratni Zew”
ul. Grodzka 54, 31-044 Kraków
tel. 12 428 32 40
www.bratnizew.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij