Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Rozpoczęcie zajęć w Instytucie Studiów Franciszkańskich

08.11.2021 . kg

ISF - Kraków | Instytut Studiów Franciszkańskich

W sobotę 6 listopada 2021 r. w krakowskim klasztorze franciszkanów odbył się pierwszy zjazd słuchaczy Instytutu Studiów Franciszkańskich w roku akademickim 2021/2022. Było to pierwsze od ponad roku spotkanie w trybie stacjonarnym. Na trzech różnych kursach zgromadziło się 90 słuchaczy z całej Polski, by poznawać św. Franciszka.

Zajęcia rozpoczęły się wspólną Mszą Świętą w Kaplicy Matki Bożej Bolesnej w Bazylice św. Franciszka z Asyżu. Następnie uczestników zgromadzonych w trzech salach wykładowych przywitał dyrektor ISF, o. Piotr Bielenin OFMConv. Punktualnie o godz. 10.00 rozpoczęły się zajęcia.

W Sali św. Maksymiliana Kolbego wykładów na temat ŹRÓDEŁ słuchali uczestnicy kolejnej edycji Szkoły Duchowości Franciszkańskiej. Zarys historii franciszkanizmu, teksty źródłowe i literaturę franciszkańską omówili o. Piotr Bielenin OFMConv oraz o. Andrzej Zając OFMConv.

W Auli bł. Jakuba Strzemię zgromadzili się absolwenci minionych edycji Szkoły Duchowości Franciszkańskiej, by wziąć udział w pierwszych zajęciach z jej II stopnia. O BIBLII, jej genezie, o tym jak czytać i interpretować Pismo Święte oraz o znaczeniu Biblii dla św. Franciszka i tradycji franciszkańskiej opowiadał słuchaczom o. Piotr Gryziec OFMConv.

W Sali św. Józefa z Kupertynu swoich wykładów słuchali natomiast uczestnicy Franciszkańskiego Studium Formacyjnego. Siostry i bracia z rodziny franciszkańskiej przyjechali z wielu klasztorów w Polsce, m.in. z Wrocławia, Olsztyna, Świętej Katarzyny, Zakliczyna i Krakowa. Pierwsze zajęcia poprowadził o. Tadeusz Bargiel OFMCap, który mówił o duchowości franciszkańskiej i jej głównych wyznacznikach. Następnie słuchacze mieli okazję spotkać się z o. Andrzejem Prugarem OFMConv, który opowiadał o teologii ślubów w życiu franciszkańskim.

Obecnie szerokie są możliwości studiowania, pogłębiania wiedzy i podnoszenia praktycznych kwalifikacji w zakresie ogólnej wiedzy teologicznej, duszpasterskiej czy też dotyczącej własnego rozwoju duchowego lub formacji innych. Ważny jest jednak także powrót do źródeł i twórcza wierność charyzmatowi w umacnianiu własnej tożsamości. Z tego przekonania zrodziła się działalność dydaktyczna Instytutu Studiów Franciszkańskich proponowana wszystkim, którzy pragną nie tylko podtrzymywać, ale i ożywiać duchową wieź ze św. Franciszkiem, św. Klarą i ich świętymi naśladowcami. Franciszkańska duchowość ma i dziś wiele do zaoferowania Kościołowi i światu, o czym przekonywał znawca franciszkańskiej tradycji, papież Benedykt XVI, ale także papież Franciszek, ukazujący swoim życiem to, co bliskie było jego świętemu Imiennikowi. Tym większa jest więc radość, że w roku akademickim 2021/2022 w zajęciach odbywających się w Instytucie Studiów Franciszkańskich uczestniczy tak wiele osób.

Kolejne zajęcia w Instytucie Studiów Franciszkańskich odbędą się 4 grudnia 2021 r.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij