Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Rychwałd

16.04.2015

Historia

RychwałdSą przypuszczenia, że parafia w Rychwałdzie istniała już w 1335 r., jednakże dane historyczne mówią o roku 1472 jako dacie jej powstania. Pierwszy kościół, fundowany przez właściciela Ziemi Żywieckiej, Mikołaja Komorowskiego, był drewniany. Konsekrował go biskup krakowski Erazm Ciołek w 1547 r.

W r. 1644 r. właścicielka Ślemienia, Katarzyna z Komorowskich Grudzińska, darowała do kościoła rychwałdzkiego obraz Matki Bożej, który początkowo umieszczono w bocznym ołtarzu. Biskup krakowski Mikołaj Oborski dekretem ogłosił obraz jako cudowny i polecił szerzyć jego kult. Dnia 22 października 1678 r. obraz przeniesiono do głównego ołtarza.

W połowie XVIII w. wybudowano w Rychwałdzie nowy murowany kościół w stylu barokowym, który konsekrował biskup Franciszek Potkański dnia 2 lipca 1756 r. W tym samym dniu przeniesiono obraz Matki Bożej do nowego kościoła i umieszczono go również w głównym ołtarzu. W uroczystość Wniebowzięcia Najśw. Maryi Panny 1817 r. duchowieństwo dekanatu żywieckiego włożyło korony na obraz Matki Bożej Rychwałdzkiej.

W pierwszej połowie XX w. przeprowadzono gruntowną odnowę świątyni, a w r. 1930 Paweł Palka z Łukowa na Podlasiu, wykonał istniejącą do dziś polichromię. 3 lipca 1946 r. kardynał Stefan Adam Sapieha powierzył parafię rychwałdzką franciszkanom (OFMConv). 11 lutego 1947 r. został w Rychwałdzie erygowany klasztor.

Długotrwały kult Matki Bożej Rychwałdzkiej został uwieńczony dnia 18 lipca 1965 r., gdy Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i arcybiskup krakowski kard. Karol Wojtyła ukoronowali obraz Matki Bożej koronami papieskimi.

W połowie lat siedemdziesiątych zapoczątkowano, kontynuowane do tego czasu, odprawianie nabożeństw fatimskich. Po koniec lat siedemdziesiątych rozpoczęto odnawianie ścian z zewnątrz kościoła. W latach osiemdziesiątych dokończono tę pracę, i pokryto hełmy wieżowe blachą miedzianą. W latach dziewięćdziesiątych uporządkowano plac kościelny i założono na mi oświetlenie elektryczne.

W połowie lat osiemdziesiątych od parafii rychwałdzkiej odłączono Pewel Ślemieńską i utworzono w niej samodzielną parafię. Odłączono również cześć Rychwałdku i przyłączono do nowo erygowanej parafii w Pewli Małej.

14 marca 1993 r. założono w kościele nowe, olejowe ogrzewanie. Oprócz tego w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych wykonano dodatkowy ołtarz boczny św. Maksymiliana oraz sprawiono nowe, większe od dotychczasowych stacje Drogi Krzyżowej w kościele.

1 grudnia 1993 r. została podpisana między biskupem Tadeuszem Rakoczym i prowincjałem o. Zdzisławem Gogolą OFMConv umowa o przekazaniu parafii św. Mikołaja w Rychwałdzie krakowskiej prowincji franciszkanów (św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię) na okres 99 lat.

Klasztor pw. św. Mikołaja w Rychwałdzie

ul. Franciszkańska 1
34-322 RYCHWAŁD 
Gilowice 
tel. 33 865 10 01; fax 33 862 36 16 
e-mail: rychwald@franciszkanie.pl 
www.rychwald.franciszkanie.plTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij