Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Rychwałd. Uroczystości jubileuszowe związane z koronacją cudownego obrazu.

08.07.2015

50 lat temu w Rychwałdzie k. Żywca Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i Metropolita Krakowski abp Karol Wojtyła ukoronowali obraz Matki Bożej, który od czterech wieków na tym miejscu odbiera cześć od beskidzkich górali. W niedzielę 19 lipca odbędą się uroczystości jubileuszowe. Eucharystii o godz. 15.00 przewodniczyć będzie obecny Prymas Polski abp. Wojciech Polak.

Do udziału w tym wydarzeniu zaprosił swoich diecezjan ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel. Zachęcił również duchownych do zorganizowania pielgrzymek autokarowych, „by jak najwięcej osób mogło wziąć udział w tym historycznym wydarzeniu“. 

Bp Pindel przypomniał, że szczególny rozwój kultu Matki Bożej w Rychwałdzie nastąpił w latach 1655-1657. „Od tego czasu rychwałdzkie sanktuarium zasłynęło wieloma łaskami, których świadectwem jest kilkanaście ksiąg zawierających podziękowania i prośby, przechowywanych w miejscowym archiwum“ – napisał w komunikacie.

„Na przestrzeni wieków Rychwałd stał się miejscem licznych nawróceń. Odnowienie serc dokonującej się pod matczynym okiem Maryi służy dziś działający tu dom rekolekcyjny i dynamicznie rozwijające się duszpasterstwo w duchu nowej ewangelizacji“ – dodał ordynariusz diecezji.

Pasterz bielsko-żywiecki przy tej okazji podziękował kustoszom sanktuarium w Rychwałdzie – Franciszkanom – za „troskliwą opiekę nad tym miejscem i podejmowane w nim owocne inicjatywy duszpasterskie“.

jms

Poniżej prezentujemy szczegółowy program uroczystości jubileuszowych w niedzielę 19 lipca:

 

14.00 Śpiew kapel góralskich i prezentacja sanktuarium na telebimach

14.40 Powitanie zebranych przy ołtarzu polowym

14.45 Sygnał zapowiedzi rozpoczęcia uroczystości

14.47 Uroczyste odsłonięcie obrazu Matki Bożej w świątyni

14.49 Prymas Polski dokona poświęcenia: kopii obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej, odnowionego tabernakulum i sukni wdzięczności

15.00 Procesyjny przemarsz do ołtarza polowego z kopią obrazu niesioną przez górali przy akompaniamencie orkiestry dętej

15.15 Rozpoczęcie Mszy św.

20.00 W amfiteatrze żywieckim Pod Grojcem Koncert Wdzięczności, a w nim misterium muzyczne skomponowane przez Huberta Kowalskiego z Krakowa i worship, czyli wspólne uwielbienie Boga za dar Jego Matki (zakończenie ok. 22.00).

oficjalny portal internetowy franciszkańskiego sanktuarium w RychwałdzieTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij