Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Rzym. Nowy Rok z papieżem Franciszkiem.

09.01.2015

O. Lucjan Bogucki już po raz drugi miał okazję obchodzić Nowy Rok z papieżem Franciszkiem.

Bliskość watykańskiej wspólnoty spowiedników, gdzie na co dzień sprawuje posługę, z domem św. Marty, gdzie mieszka dostojny sąsiad, oraz bazyliki św. Piotra, w której sprawowane są świąteczne liturgie, pozwala na osobiste doświadczenie szczególnego klimatu ważnych dla całego Kościoła świąt. Po raz drugi miałem okazję świętować koniec i początek roku kalendarzowego w Bazylice Świętego Piotra razem z papieżem Franciszkiem. Dziękowaliśmy za miniony rok podczas pierwszych nieszporów uroczystości Maryi Dziewicy Bożej Rodzicielki. Ojciec Święty zapytał współczesnych chrześcijan w homilii wygłoszonej podczas nieszporów, czy żyją w tym świecie jako synowie, czy jako niewolnicy, czy są dla świata zaczynem. Na zakończenie liturgii odśpiewano przed wystawionym Najświętszym Sakramentem uroczyste „Te Deum”, którym dziękowaliśmy Panu za otrzymane  w 2014 roku łaski. W drodze do Domu św. Marty papież Franciszek zatrzymał się przy szopce na Placu św. Piotra.

W Nowy Rok, kiedy Kościół wspomina Boże macierzyństwo Maryi Panny, Franciszek, wraz z członkami Kurii Rzymskiej sprawował w Bazylice Watykańskiej Mszę św. Na zakończenie homilii zaprosił wszystkich obecnych, aby pozdrowili trzykrotnie Dziewicę Maryję słowami Kościoła pierwotnego, tak jak to miało miejsce na Soborze w Efezie: „Święta Matka Boga”. W procesji z darami znalazło się także troje dzieci ze stowarzyszenia kolędników Trzech Króli z Niemiec. Po uroczystej liturgii papież przeniósł się do Pałacu Apostolskiego, gdzie z okna jego biblioteki odmówił wraz z wiernymi modlitwę „Anioł Pański”.

Wszystkim czytającym tę informacje życzę błogosławionego i szczęśliwego Nowego Roku.

o. Lucjan Bogucki

foto: o. Lucjan Bogucki

za: minoriti.skTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij