Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Rzym. Poświęcenie obrazu św. Antoniego w klasztorze przy Termach Karakalli

05.11.2020 . kg

Kuria Generalna | Convento Ss. Apostoli

W uroczystość Wszystkich Świętych, 1 listopada 2020 r., wikariusz generalny o. Jan Maciejowski poświęcił w klasztorze św. Antoniego przy Termach Karakalli w Rzymie obraz św. Antoniego z Padwy. Autorem dzieła jest Atanas Atanassov.

Znany bułgarski artysta odtworzył na drewnie świętego patrona klasztoru. Postać św. Antoniego, odwzorowana w tradycyjnym jasnoszarym habicie noszonym przez pierwszych braci i w sandałach na nogach, rozpoznawalna także po napisie umieszczonym pod jego stopami, zajmuje centralne miejsce obrazu niemal przez całą jego wysokość, zgodnie z zasadami sztuki sakralnej. Tło scenograficzne stanowi potrójny łuk, który może nawiązywać do kaplicy Arki w Bazylice św. Antoniego w Padwie, albo po prostu do łuków krużganków, zaś za nimi rozciąga się wieś, odsyłając do uroczego, spokojnego i osobliwego krajobrazu, z dala od zgiełku miasta, co przywodzi na myśl lata pustelnicze naszego świętego.

Sylwetka franciszkanina – ukazana od przodu, niezbyt plastycznie i hieratycznie, stosownie do kanonów malarstwa wschodniego i jego pierwszych przedstawień – wyróżnia się na ciemnym tle, ozdobionym wieloma błyszczącymi, czteroramiennymi gwiazdami, zaś zwieńczona jest pełną aureolą, elementem charakterystycznym dla świętych.

Jego osobowość podkreślają dwa symbole, które trzyma w dłoniach: w prawej krzyż, a w lewej – księga Ewangelii. Symbolika ikonograficzna różni się więc od tej tradycyjnej, która przedstawia go z Dzieciątkiem Jezus i z lilią. Ten drugi symbol zostaje tu zastąpiony przez krzyż, łamiąc tym samym tradycyjne kanony, prawdopodobnie w celu przekazania jasnego przesłania teologicznego, a konkretniej chrystologicznego, nawiązującego do istoty jego niestrudzonego przepowiadania ewangelicznego.

Patrząc na obraz, umieszczony przy wejściu do klasztoru, każdy odwiedzający odnajdzie się w tej scenie, ogarnięty poczuciem rodzinnej gościnności.

o. Simone Schiavone

za: ofmconv.netTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij