Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Rzym. Relacja z premiery filmu o spotkaniu św. Franciszka z sułtanem

10.05.2018 . kg

Seraphicum | Collegio Internazionale „Seraphicum”

9 maja 2018 r. o godzinie 18:00 w Auditorium Seraphicum Papieskiego Wydziału Teologicznego św. Bonawentury w Rzymie miała miejsce europejska premiera filmu pt. The Sultan and the Sant.

Na wstępie reżyser Alex Kronemer przybliżył zgromadzonej publiczności krótką genezę inspiracji powstania swojego dzieła. Jak tłumaczył, miało to się stać, kiedy jako 18-letni student podróżujący po Włoszech ujrzał fresk spotkania Franciszka z sułtanem w Bazylice Asyskiej. Bez znajomości kontekstu historycznego dostrzegł pokojowe spotkanie brata-chrześcijanina z liderem muzułmanów. Jak podkreślił, obraz ten trwał w nim przez 40 lat.

Po prezentacji reżysera głos zabrała s. Marie Lucey, wicedyrektor Franciscan Action Network. Podziękowała ona wszystkim, którzy przyczyniają się do promowania dialogu pomiędzy chrześcijanami a muzułmanami oraz tym, dzięki którym powstał ten film.

Około godziny 18:30 rozpoczął się seans 58-minutowego dokumentalno-fabularnego filmu.

Po seansie o. Emil Kumka OMFConv zainicjował debatę nad przedstawionym filmem. W debacie uczestniczyli: o. Dariusz Wiśniewski OFMConv (teolog, były misjonarz w Turcji) oraz prof. Adnene Mokrani (Papieski Instytut Studiów Arabskich i Islamistyki). Po krótkim przedstawieniu każdego z prelegentów o. Emil Kumka oddał głos prof. Adnene Mokrani. Prof. Adnene podkreślił, że film ukazał bardzo dobrze jak działa mechanizm wojny, która niszczy prawdziwy obraz osoby i wskazał na konieczność i możliwości dialogu, który odnawia relacje i przezwycięża mentalność agresji i nienawiści. Dla Mokrani św. Franciszek jest jasnym przykładem takiej postawy, charakteryzującej się pokorą, otwartością, gotowością do „nauczenia się” innego bez osądów czy niechęci. Po swojej prezentacji głos zabrał o. Dariusz Wiśniewski, który w swoim wystąpieniu mocno zaakcentował tożsamość chrześcijańską, ale także odwagę i otwartość na drugiego jaką miał w sobie św. Franciszek. W drugiej części swojej wypowiedzi podkreślił kwestię związaną z szerszym kontekstem kontaktów pomiędzy dwoma religiami, wskazując również na konieczność większej dbałości o wierność przekazom historycznym o krucjatach i o Świętym z Asyżu.

Dyskusję zakończyła seria pytań i przemyśleń ze strony zgormadzonej licznie publiczności.

Na zakończenie wieczoru reżyserowi, dyrekcji Franciscan Action Network oraz dwóm ekspertom, zostały wręczone pamiątkowe pergaminy. Po oficjalnej części, w atrium Seraphicum, miało miejsce nieformalne spotkanie i rozmowy przy zorganizowanym poczęstunku.

Mateusz Wojtowicz OFMConv

fot. Elisabetta Lo Iacono

Ufficio stampa SeraphicumTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij