Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Rzym. Relikwie apostołów Filipa i Jakuba.

04.06.2016

Bazylika Św. XII Apostołów w centrum Rzymu, która już od ponad 500 lat należy do franciszkanów, przyciągnęła ostatnio uwagę pielgrzymów i mediów. Z okazji Roku Jubileuszowego udostępniono wiernym relikwie świętych apostołów Filipa i Jakuba, których grób znajduje się we franciszkańskiej świątyni. Ich relikwie będą dostępne dla potrzeb kultu w bazylice w najbliższych tygodniach.

Relikwie Apostołów są przechowywane w bazylice od roku 560. Wtedy dzięki papieżowi Pelagiuszowi I zostały przywiezione do Rzymu jako szczególny dar od cesarza Konstantynopola. Ich autentyczność potwierdziły badania archeologiczne, które miały miejsce w 1875 roku. Po sporządzeniu dokumentacji zostały złożone w kamiennym sarkofagu w podziemiach kaplicy pod Prezbiterium.

Na początku kwietnia tego roku relikwie Apostołów mogła zobaczyć jedynie ograniczona liczba osób ze wspólnoty zakonnej. Pielgrzymi mogli je nawiedzić i uczcić w dniach od 3 do 15 maja 2016, codziennie od 7.00 do 20.00. 

aw/red.

za: minoriti.skTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij