Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Sakra biskupia o. Mauro Gambettiego

24.11.2020 . kg

Asyż | Sacro Convento

W niedzielę, 22 listopada 2020 r., w Bazylice św. Franciszka w Asyżu, współbracia z zakonu, członkowie rodziny i przyjaciele zgromadzili się wokół o. Mauro Gambettiego podczas ceremonii jego święceń biskupich. 28 listopada o. Mauro zostanie wyniesiony do godności kardynalskiej.

Uroczystościom przewodniczył kard. Agostino Vallini, legat papieski dla bazylik papieskich św. Franciszka i Matki Bożej Anielskiej w Asyżu, a współkonsekratorami byli abp Domenico Sorrentino, ordynariusz diecezji Asyż – Nocera Umbra – Gualdo Tadino, oraz bp Giovanni Mosciatti, ordynariusz diecezji Imola. Obecni byli także bp Domenico Cancian, ordynariusz diecezji Città di Castello i bp Giuseppe Piemontese OFMConv, ordynariusz diecezji Terni.

Zakon reprezentował minister generalny o. Carlos Trovarelli i wikariusz generalny o. Jan Maciejowski, którzy przyjechali z Rzymu wraz z innymi braćmi.

Słowa kard. Agostino Valliniego dobrze oddają zakres posługi, o którą Ojciec Święty i Kościół prosi naszego współbrata obdarzonego purpurą kardynalską: jak Jezus ma być przyjacielem, sługą, miłosiernym ojcem w duchu braterstwa franciszkańskiego.

We wzruszających słowach wypowiedzianych na zakończenie uroczystości o. Mauro wspomniał o zaskoczeniu, jakie mu towarzyszyło w chwili otrzymania wiadomości o wyborze na kardynała (myślał na początku, że to jakiś „dowcip papieża Franciszka”), i o swoim poczuciu nieadekwatności i małości. Dodał, że jest zadziwiony tym faktem, ale skoro sam Bóg go wzywa, to doda mu też sił na nową służbę: „Pan, obdarzając mnie zaufaniem, wzywa mnie teraz do zanurzenia się w otwartym morzu, w potrójnym salto mortale”.

W podziękowaniu wyrażonym w imieniu wspólnoty Sacro Convento można znaleźć najlepszy wiatyk na tę nową drogę: wciąż być „matczynym pelikanem Boga”, który karmi swoje pisklęta, dając własne życie. Ta myśl znalazła się również w herbie o. Mauro, któremu towarzyszy franciszkańska dewiza: „Być poddanym wszystkim w miłości” (1 Reg 16,6).

Minister generalny wyraził braterski szacunek i uczucia wdzięczności od całego Zakonu: „Papież Franciszek powołał na swojego współpracownika naszego współbrata, urodzonego w regionie Włoch o tradycjach przedsiębiorczości, zdobywającego formację zakonną w Asyżu, człowieka otwartego na innych, kompetentnego przełożonego, sprawującego władzę zawsze z rozwagą, dalekowzrocznością i braterskim uśmiechem… Twoja umiejętność «odważenia się», aby patrzeć coraz dalej, w świecie przygniecionym lękiem i odwoływaniem się wyłącznie do samych siebie, jest dzisiaj dla nas wszystkich bodźcem do przeżywania naszego franciszkańskiego powołania z większym entuzjazmem… Dzisiaj papież Franciszek wzywa również Ciebie – podobnie jak niegdyś został przynaglony Franciszek z Asyżu – do «naprawy» swojego Kościoła, podpierając go od wewnątrz i wiedząc, że przy Tobie jest Zakon, rodzina zawsze gotowa Cię wspierać i wspomagać” (List ministra generalnego do o. Mauro Gambettiego).

za: www.ofmconv.netTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij