Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Sancha z Majorki

28.07.2020 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

28 lipca 1345 r. w opinii świętości zmarła Sancha z Majorki, królowa Neapolu w latach 1309-1343, żona Roberta I Mądrego, później klaryska, fundatorka pierwszego klasztoru franciszkanów przy Wieczerniku w Jerozolimie.

Urodziła się ok. 1285 r. w Neapolu. Była córką króla Majorki Jakuba II. W lipcu 1304 r. w Collioure poślubiła króla Neapolu Roberta I Mądrego, stając się królową małżonką. Jej brat Sancho odziedziczył tron Majorki.

Sancha nie miała dzieci. Po śmierci męża w styczniu 1343 r., z jego woli, pełniła obowiązki królowej matki dla następczyni tronu szesnastoletniej królewny Joanny I. Zmuszona do opuszczenia dworu w 1344 r. wstąpiła do klasztoru klarysek Santa Maria della Croce w Neapolu, przyjmując imię Klara.

Zmarła w opinii świętości 28 lipca 1345 r. Została pochowana w przyklasztornym kościele Santa Maria della Croce. Później ciało przeniesiono do Bazyliki św. Klary w Neapolu. Istnieje lokalny kult Sanchy jako błogosławionej Kościoła katolickiego.

Sancha ufundowała pierwszy klasztor franciszkanów przy Wieczerniku w Jerozolimie ok. 1336 r.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij