Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Sekretariat Misyjny Franciszkanów - informacje

02.06.2014 Misyjny Sekretariat

Krakowska Prowincja Franciszkanów bardzo mocno zaangażowana jest w działalność misyjną. Blisko połowa zakonników należących do prowincji pracuje za granicą i prawie drugie tyle klasztorów, co w Polsce znajduje się na misjach. W związku z tak rozległą działalnością, w Krakowie funkcjonuje Sekretariat Misyjny, który na wiele sposobów wspiera działalność misyjną zakonników.

Najważniejszą formą działania Sekretariatu jest nieustannie podejmowana modlitwa w intencji misji i misjonarzy: modlitwa różańcowa a także Msza św. w intencji przyjaciół misji i misjonarzy. W każdą trzecią środę miesiąca w krakowskiej Bazylice Franciszkanów odbywają się popołudnia misyjne, które rozpoczyna wspólny różaniec w intencjach misji, a po mszy świętej mają miejsce spotkania z misjonarzami i świadectwa z misji.

Sekretariat zajmuje się komunikacją z poszczególnymi ośrodkami misyjnymi, przekazuje informację o ich działalności. Troszczy się o zapewnienie misjonarzom warunków do wypoczynku w Polsce, wspiera w ewentualnym leczeniu i przekazywaniu leków dla misjonarzy. Raz w roku organizuje także spotkania rodzin misjonarzy.

Animacja misyjna wspólnot parafialnych i wszystkich zainteresowanych misjami to kolejny obszar działalności Sekretariatu. Ojcowie, pracownicy Sekretariatu, przygotowują i prowadzą tzw. niedziele misyjne w franciszkańskich parafiach, głoszą kazania, dni skupienia, organizują wystawy, spotkania a także redagują i rozprowadzają Biuletyn "Nasze Misje Franciszkańskie". Zaangażowani w działalność Sekretariatu pracownicy i wolontariusze pomagają w prowadzeniu strony internetowej www.misje.franciszkanie.pl, gromadzeniu i wydawaniu publikacji o tematyce misyjnej, archiwizują i troszczą się o eksponaty muzeum misyjnego oraz archiwizują listy, zdjęcia, filmy i inne materiały misyjne.

Sekretariat zajmuje się także zbieraniem środków materialnych przeznaczanych na potrzeby dzieł misyjnych. Prowadzi korespondencję z przyjaciółmi misji i ofiarodawcami. Organizuje pomoc szkolną dla dzieci w Ugandzie i Paragwaju i Boliwii. Współpracuje z innymi sekretariatami misyjnymi franciszkańskimi, diecezjalnymi oraz z Komisją Episkopatu Polski ds. Misji.

 

Adres: Sekretariat Misyjny Franciszkanów (OFMConv)
Ul. Żółkiewskiego 14, 31-539 Kraków
Tel. 12 42 86 298; 12 42 86 280
e-mail: misje@franciszkanie.pl

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij