Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Sentymentalna podróż w przeszłość

07.04.2021 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Bez wątpienia po lekturze tej najlepszej biografii o. Wenantego Katarzyńca, każdy powie za św. Maksymilianem, przyjacielem o. Wenantego: „Jakoś mi Ojciec przypadł do serca i zdawało mi się, że obaj mamy jednakowe dążenia i porywy”. Tymi dążeniami i porywami było dobre życie – świętość – pisze o. Rafał M. Antoszczuk.

Wydana w 1980 roku książka o. Alberta Wojtczaka pt. „O. Wenanty Katarzyniec. Franciszkanin” przez długie lata była obowiązkową lekturą we franciszkańskim nowicjacie w Kalwarii Pacławskiej. O jej ważności przemawiał fakt, iż lektura ta czytana nam była przez mistrza nowicjatu wieczorami, podczas wspólnotowego czytania duchownego. Za każdym razem, kiedy nasz wychowawca brał do ręki niewielką żółtą książkę, by przeczytać wszystkim kolejny fragment spisanej niezwykłej historii życia pokornego franciszkanina, w sali wykładowej spontanicznie zapadała cisza, a zebrani w niej nowicjusze słuchali niezwykłej opowieści wytrzeszczając oczy. Trzeba też dodać, że niekiedy nie mogliśmy doczekać się kolejnego wieczoru, by wysłuchać dalszego ciągu opowieści, i gdzieś ukradkiem, pomiędzy wykonywanymi obowiązkami, zakradaliśmy się do sali wykładowej, aby samemu przeczytać co i jak działo się dalej.

Zawarte w książce opisy kalwaryjskiego klasztoru powodowały, że wraz z braćmi mieliśmy głęboki szacunek do miejsc, w których przebywał i modlił się o. Wenanty, wielokrotnie podczas rozmów prowadzonych między sobą mówiliśmy do siebie: On tu był…, tu się modlił…, tu spowiadał…, tu mieszkał…, tu umierał… Świadomość ta pogłębiała w nas przekonanie, że ten gorliwy zakonnik jest dla nas wszystkich wzorem dobrego zakonnego życia, które rozpoczynaliśmy w kalwaryjskim klasztorze, i że on jest nam w tym patronem, dlatego często modliliśmy się przy jego grobie w podcieniach kalwaryjskiej świątyni.

Jako współbrat o. Wenantego z wielką radością przyjąłem wiadomość, że opracowanie autorstwa o. Alberta Wojtczaka, jakie powstało w Radomsku w roku 1952, zostało opublikowane w całości przez Wydawnictwo Franciszkanów Bratni Zew. Uważam bowiem, że jest to najlepsza biografia o. Wenantego Katarzyńca, jaka ukazała się na rynku wydawniczym. Myślę, że szczerze i z serca trzeba podziękować redaktorowi wydania, o. dr. Piotrowi Paradowskiemu OFMConv za pracę, jaką włożył wraz z redaktorami wydawnictwa, w przygotowanie maszynopisu do publikacji. Skrót, jaki został wydany w 1980 roku jedynie w jakiejś części pozwalał poznać postać o. Wenantego Katarzyńca. Dzięki tej całościowej publikacji będziemy mogli nie tylko poznać go pełniej i głębiej, ale pozwoli nam jeszcze śmielej i pokorniej prosić o jego beatyfikację.

Warto nadmienić, że o. Wojtczak do napisania niniejszej publikacji nie tylko korzystał z dostępnych mu pism o. Wenantego czy opublikowanej drukiem w 1931 roku w Niepokalanowie książki pt. „Zebrane ułomki z życia o. Wenantego Katarzyńca”, ale korzystał także z informacji czy wspomnień zebranych od żyjących jeszcze wówczas kolegów, wychowanków czy innych osób znających Sługę Bożego. Książka ta jest także źródłem wiedzy o ówczesnym franciszkańskim życiu zakonnym. Zatem całościowe wydanie zebranego i opracowanego przez o. Wojtczaka materiału stanowi niepowtarzalne i niezwykle cenne źródło wiedzy o pokornym kalwaryjskim franciszkaninie i sposobie jego życia.

O. Albert Wojtczak we wstępie opracowania przyznaje, że pragnie, aby napisana przez niego biografia o. Wenantego rozjaśniła wiele umysłów i rozbudziła uśpione powołania. Zapewne lektura tej niezwykłej opowieści o życiu przepełnionym wiarą, nadzieją i miłością stanie się dla wielu czytelników pochodnią seraficką, która rozjaśni niełatwe czasy, w jakich przyszło nam żyć.

Osobiście dla mnie niniejsza monografia jest nie tylko sentymentalnym powrotem do przeszłości związanej z poznawaniem o. Wenantego i przeżywanym nowicjatem w Kalwarii Pacławskiej, ale przede wszystkim cenną pomocą w odświeżaniu ideałów i odpowiedzą z nieba na wiele problemów i pytań. Z kart tej książki uczy bowiem o. Wenanty, mówiąc: „W Bogu znajdzie człowiek prawdziwego przyjaciela, który go nigdy nie opuści, nigdy nie zawiedzie, wszystkie jego pragnienia zaspokoi, jeżeli będzie o Nim często myślał i serce do Niego wznosił, czyli będzie Boga szukał całym sercem, w każdej pracy i w każdej okoliczności życia”.

o. Rafał M. Antoszczuk OFMConv


Biografię o. Wenantego można nabyć w księgarni internetowej Wydawcy: BRATNI ZEW.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij