Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Serce i świat jak synagoga

31.01.2021 Andrzej Prugar

Jak Jezus „wszedł” w świat i do synagogi, tak i ja pozwoliłem Mu wejść do serca. Dusza jest jak pustelnik, który zaczyna słuchać Jego słowa. Im wiecej słucha, tym więcej chce się słuchać i słyszeć. Jest więc „podziw”, który rodzi dalszy „głód” Słowa, Światła, Prawdy, Życia... Jakże inne jest To Słowo niż słowo ludzi.

Z czasem jednak odkrywam, że tak jak istnieją wewnątrz świata inne głosy, tak i do mojego wnętrza docierają inne głosy: mocne, prawie prawdziwe, ale i demoniczne jednocześnie. Dlaczego te słowa „krzyczą”, konkurują, przekrzykują i chcą zakrzyczeć ten Jedyny Głos Proroka, którego Ojciec dał światu dla ratunku? (por. Pwt 18,15-20). Są od przeciwnika, który został właśnie przez swój krzyk zdemaskowany.

Słowo Jezusa może stać się egzorcyzmem, który usuwa krzyk, kakofonię, która nie pozwala „godnie i z upodobaniem trwać przy Panu” (1 Kor 7,35), zarówno żyjącym w małżeństwie jak i ludziom bezżennym, również zakonnikom, kobietom konsekrowanym, mnichom i mniszkom - każdemu, kto uwierzył bardziej Słowu, Jezusowi, niż krzykom demona. Jeśli dokona się egzorcyzm wewnątrz mnie, to wieść o Mocnym Proroku, Jezusie z Nazaretu, rozejdzie się wokoło, jak po całej Galilei. Bez słów, a jeśli trzeba będzie to i przez słowa. Bardziej jednak przez czyny.

W samych słowach bowiem mocny, a może nawet mocniejszy jest sam zły duch. To zadziwiające, że krzyczy przez człowieka, aby zakłócić kazanie Jezusa: „Czego chcesz od nas Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić? Wiem, kto jesteś: Święty Boga” (Mk 1,24). Jezus jest nie tylko człowiekiem z Nazaretu, ale i Synem Bożym. „Zguba” złego nie jest czymś złym, ale jest krokiem w zbawieniu człowieka. Jezus nie jest tylko jednym ze Świętych Boga, jak Mojżesz, ale Bogiem Świętym. Jest więc niby prawda (ostatecznie fałsz), powiedziana w taki sposób, aby umniejszyć, „przykroić” wielkość Jezusa Chrystusa. Zły duch nie jest w stanie powiedzieć całej prawdy tam, gdzie należy ją wypowiedzieć, nie jest w stanie powiedzieć tak, jak trzeba - w sposób godny i z upodobaniem dla Boga.

Tak jak Jezus zmienił przebieg kazania i zaczął wprost mówić do demona, aby uwolnić człowieka, tak i we mnie stanie się zwycięstwo, kiedy bardzo jasno zostanie nazwane, osądzone i przepędzone słowo-myśl-sens krzykliwy, który jest przeciwny miłości, godności i upodobaniu Pana Jezusa.

Andrzej Prugar OFMConv

Obraz: Victor Yonan, Św. Antoni Pustlenik, ojciec wszyskich mnichówTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij