Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Setna rocznica urodzin o. Łucjana Królikowskiego

13.09.2019 . kg

Kuria Generalna | Convento Ss. Apostoli

„Piszę, aby pogratulować Ci setnych urodzin. Jesteś teraz nestorem Zakonu, a Twoje długie lata służby maluczkim Pana napełniają nas poczuciem wdzięczności i podziwu” – napisał w okolicznościowym liście o. Carlos Trovarelli, minister generalny naszego Zakonu. 7 września 2019 r. świętowano setną rocznicę urodzin najstarszego brata, o. Łucjana Królikowskiego.

Obchody jubileuszowe odbyły się w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Chicopee (Massachusetts) w USA. Wziął w nich udział Maciej Golubiewski, konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku, a także o. Marian Gołąb i o. Jarosław Zachariasz, obecny i były minister prowincjalny krakowskiej prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię.

Gratulacje, życzenia i wyrazy wdzięczności za wszystko, czego dokonał Jubilat, służąc Bogu, Ojczyźnie i bliźnim, przesłał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

„Życiowa droga Ojca jest pod każdym względem imponująca. Składają się na nie wyjątkowe wydarzenia, niezwykła dzielność i odwaga, a także tułaczy los, który był udziałem tak wielu naszych rodaków w ostatnim stuleciu. Przede wszystkim jednak droga ta na znaczona jest dobrem, które wyświadczył i wciąż wyświadcza Ojciec wszystkim napotkanym osobom. Są wśród nich żołnierze generała Władysława Andersa, którym dodawał Ojciec otuchy pośród piasku w Egiptu. Są polskie dzieci z obozu w Tanzanii, które znalazły w Ojcu swojego opiekuna. Są wreszcie Polacy mieszkający obecnie w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, dla których od tylu lat jest Ojciec duchowym przewodnikiem” – przypomniał Prezydent RP.

„Dziś, w tym szczególnym dniu, pragnę za całe dobro wyświadczone naszym rodakom w różnych zakątkach świata bardzo gorąco podziękować. Dziękuję za bohaterstwo, niestrudzoną służbę i miłość do Ojczyzny, której pozostaje Ojciec wierny przez całe swoje życie. Gratulując raz jeszcze pięknego jubileuszu, życzę Ojcu wszelkiej pomyślności, dobrego zdrowia i błogosławieństwa Bożego oraz wielu sił do dalszego dzielenia się życzliwością, dobrocią i życiową mądrością” – czytamy w liście prezydenta Andrzeja Dudy.

Wdzięczność Bogu za powołanie do franciszkańskiego zakonu i do Chrystusowego kapłaństwa oraz za świadectwo życia o. Łucjana, publicznie wyraził prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Marian Gołąb.

„Dzisiaj w Kościele wiele mówi się o kryzysie kapłaństwa, pokazuje przykłady niewierności księży i nagłaśnia skandale z udziałem osób duchownych. W wielu mediach i w świadomości wielu ludzi koloratka stała się symbolem krzywdy wyrządzanej dzieciom. W tym dramatycznym kontekście my możemy i powinniśmy pokazać dziś światu przykład kogoś, kto nadał swojemu powołaniu najgłębszy sens, kto stał się dla wielu młodych istnień prawdziwym ojcem, prawdziwym darem z siebie”- mówił wyższy przełożony z Polski.

„Myślę, że nikogo nie trzeba tutaj przekonywać, jak bardzo dzisiaj tego przykładu o. Lucjana potrzebujemy. Potrzebuje tego przykładu także Kościół, który kiedyś w osobie św. Franciszka dostrzegł kogoś, kto może na nowo podnieść go z ruin i na nowo odbudować. Dzisiaj odbudować Kościół oznacza przywrócić mu wiarygodność, utracona przez grzeszność niewiernych kapłanów. Jak to zrobić? Innego sposobu, jak osobiste świadectwo życia nas samych nie znajdziemy. Takie świadectwo życia, jakie pozostawili nam nasi święci i świadectwo życia, jakie pozostawia nam o. Łucjan” – dodał prowincjał.

O. Marian Gołąb wręczył Jubilatowi na pamiątkę obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. „Oto obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Ten sam, który towarzyszył i nadal towarzyszy polskim tułaczom po wszystkich ziemiach świata. Wybrałem go również dlatego, gdyż pracując kiedyś jako misjonarz w Ugandzie, niejednokrotnie bywałem w miejscowości Masindi - Nyabeya, gdzie w czasie II wojny światowej znajdował się obóz polskich uchodźców. Nasi rodacy, podobnie jak o. Łucjan i jego podopieczni, przybyli tam z Syberii i tam, w ugandyjskim buszu, czekali na możliwość powrotu do Polski. Dziś pozostał po nich mały cmentarz i kościół pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej, który sami wybudowali. Niech ta sama Matka Boża Częstochowska ma nadal Ojca Łucjana w swojej opiece” – tłumaczył ojciec prowincjał.

Przy okazji ordynariusz krakowskich franciszkanów podziękował amerykańskiemu prowincjałowi o. Jamesowi McCurry’emu za zaproszenie jego i jego poprzednika na tę niecodzienną uroczystość.

„Urodziny o. Łucjana przypominają nam bowiem o bliskich związkach pomiędzy naszym wspólnotami prowincjalnymi. Te relacje mają dziś bardzo konkretny wymiar, który opisuje słowo ‘braterska solidarność’. Kiedyś w imię tej braterskiej solidarności o. Łucjan, jako członek polskiej prowincji, znalazł swój nowy dom w prowincji amerykańskiej. Tutaj mógł posługiwać jako zakonny kapłan i tutaj dzisiaj obchodzimy jego 100. urodziny. Dziś ta amerykańska prowincja stała się miejscem posługi innych, młodszych współbraci z Krakowa, a prowadzone przez Kraków misje nadal znajdują w tej prowincji ekonomiczne wsparcie. Ojcze Jamesie, bardzo dziękuję!” – powiedział o. M. Gołąb.

Przełożony krakowskiej prowincji podziękował też za umożliwienie wydania w Polsce najważniejszych książek o. Łucjana. Z okazji tej uroczystości Wydawnictwo Bratni Zew z Krakowa wydrukowało specjalną urodzinową wersję jego wspomnień. Otrzymali je: Jubilat i Konsul Generalny RP w USA.

O. Łucjan rozpoczął formację zakonną w Niepokalanowie za czasów św. Maksymiliana M. Kolbego. Podczas II wojny światowej został zesłany na Syberię i tam wstąpił do Armii Polskiej. Ukończył studia w Bejrucie (Liban), a następnie przeniósł się do Afryki Wschodniej, aby zaopiekować się sierotami polskich uchodźców. O. Łucjan zorganizował przeprowadzkę tych sierot do Kanady i stąd ich rodziny zawsze miały dla niego niezwykły szacunek (o jego dobroczynnej działalności można dowiedzieć się z czterech książek, które sam napisał).

W 1966 r. został przeniesiony do Athol Springs (Nowy Jork), by podjąć pracę w radiu „Godzina Różańcowa Ojca Justyna”, nadającym programy po polsku w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Później skierowano go do Chicopee (Massachusetts), gdzie pełnił posługę wikariusza parafialnego, a następnie zamieszkał w domu dla starszych zakonników w tym samym mieście.

Obecnie przebywa w ośrodku Matki Bożej Anielskiej w Enfield (Connecticut).

o. Jude Winkler, asystent generalny CFF / o. Jan Maria Szewek

----

FotogaleriaTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij