Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Siewca wychodzi siać.

11.07.2020 Andrzej Prugar

Na początku trzynastego rozdziału Ewangelii św. Mateusza słyszymy dwa razy o wyjściu, jakby o podwójnym exodusie: „Jezus wyszedł z domu nad jezioro…”, a następnie kiedy On sam zaczął mówić w przypowieściach i wyjaśniać tajemnice królestwa Bożego, mówi: „Siewca wyszedł siać…”. Oprócz znaczenia dosłownego, informacji o zmianie miejsca przebywania Jezusa, czy użyciu słowa koniecznego do dynamicznej narracji przypowieści, możemy jednak dostrzec coś więcej w sformułowaniu o „wyjściu” (Mt 13,1-4).   

Św. Jan Chryzostom pyta, świadomy, że chodzi o Syna Bożego, samego Boga: „Skąd wyszedł siać, skoro wszędzie jest obecny i wszystko napełnia? Albo jak wyszedł?”. Chryzostom odpowiada: „[wyszedł] nie z miejsca, ale przez swą naturę i przez zrządzenie dokonane ze względu na nas, stając się nam bliższy przez okrycie ciałem… my nie mogliśmy przyjść do Niego… grzechy zamknęły nam dostęp, to On wyszedł ku nam… wyszedł uprawiać a nie karać, zasiać ziarno bogobojności” (Św. Jan Chryzostom, Homilie na Ewangelię według św. Mateusza, Homilia XLIV, cz. II, Kraków 2003, s. 46).

Stworzenie nie tylko „wyszło” z Serca Boga i jest bardzo dobre, ale od Niego samego otrzymuje słowo, myśl, sens - jak ziemia otrzymuje orzeźwiający deszcz - aby dojrzewać i owocować, rodzić się do chwały, którą trudno nam opisać. Tym bardziej jest nam potrzebne słowo teraz - po dramacie buntu wobec Stwórcy - buntu pierwszego i tego codziennego. Zgubiliśmy i gubimy ziarno albo pozwalamy, aby zostało w nas zniszczone. Słowo jest nam koniecznie potrzebne, a przyjęte rodzi nas w bólach do chwały! Przez nas rodzi się też do chwały całe stworzenie (Rz 8, 18-23).

Według przypowieści Jezusa, większa część zasiewu Siewcy słowa ginie, jest nieprzyjęta przez ludzi, nie przyjmuje się w nas. A to, co jest przyjęte, również w różnym stopniu jest zamienione na owoc (stukrotny, sześćdziesięciokrotny, trzydziestokrotny - Mt 13,4-23). Czy nie tu należy szukać przyczyn naszych prawdziwych cierpień? Nie tych cierpień (pozytywnych), które towarzyszą grzesznikowi do nieustannego rodzenia się ku dobru, do przekraczania siebie, ale cierpień spowodowanych odrzuceniem ziarna Jezusa czy brakiem determinacji, aby je poznać, przyjąć i nim żyć. To w słowie Jezusa i w Nim jest sens, który odrzucamy, dlatego wielu usycha i ginie, gubiąc sens. Istnieje więc pytanie o to, dlaczego nie znajdujemy miejsca, czasu, aby słowo Boga, ostatecznie również sam Jezus, mógł w nas wzrastać?

Sensowność życia Jezusa obejmuje nie tylko chwałę i radość, ale również niezawinione cierpienie, umieranie, śmierć i zmartwychwstanie. Na każdym etapie Jezus owocuje w pełni. To Jezus jest jak ulewa i śnieg nawadniające ziemię (Iz 55, 10-11). Wraca do Ojca a z Nim wszyscy, którzy przyjmując każde ziarno słowa z ust Jezusa, zaowocowali; owszem w bólu rodzenia się, w każdej godzinie, ale nie przestając zbliżać się ku Temu, który - jako pierwszy i ciągle z tą samą miłością - nie ustaje być w wiecznym exodusie ku nam. 

Andrzej Prugar OFMConv

fot.: fr.apTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij