Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Skarb i skarby, pasje i Pasja

26.07.2020 Andrzej Prugar

Nietypowe i nietopowe jest zachowanie młodego króla. Który król nie chce mocnej armii, dominacji nad wrogami, mocnego wskaźnika rozwoju?  Wśród wielu błysków i topowych fleszy, Salomon odnajduje i pragnie światła stałego, które płynie z Bożej Mądrości; bo odkryć niegasnący rozbłysk wieczności i jego uchwycić się pośród ciemności świata, to być prawdziwie mądrym (1 Krl 3,5.7-12).

Bo jest coś trwalszego  i jest Najmocniejszy, od Którego wszystko i wszyscy zależą. Albo idziemy ku Niemu, albo wbrew lub przeciwko i to jest prawdziwa bitwa, którą należy stoczyć, o prawdę, w której zdajemy się na myśli Wszechmocnego, Który chce najlepiej dla nas, zawsze jest Mądry, choć nie zawsze na światowym topie.  

Pośród szarej codzienności najemnego pracownika, człowiek dostrzegł, że istnieje skarb  ukryty. Pośród swojej pasjonującej pracy, wyławiacz pereł, człowiek, dostrzegł perłę jedyną (Mt 13,44nn). 

To tak, jakby prosty rolnik modląc się  przy ciężkiej pracy, jednoczył się z Bogiem odkrywając, że ma wielki udział w czymś naprawdę boskim. To tak, jakby jubiler pozłacając kolejny krzyż, odkrył przesłanie Ukrzyżowanego i padł na kolana, bo odkrył, że to on został ozłocony. Zaczął więc adorować swego Pana. Długo. 

Istnieje skarb królestwa pośród nas i dla każdego z nas. Odnalezienie go, wydobycie, troska o niego nadaje sens wszystkiemu, co czynimy, odwraca od tego, co drugorzędne, odwodzi od tego, co głupie i tylko topowe. Bez tej jedynej wartości, powiedzmy wprost, bez Jezusa Chrystusa i troski o miłość do Niego, będziemy nienasyceni, będziemy najemnikami, będziemy tylko pasjonatami swojego hobby, ale nie Jego Pasji. Będziemy walczyć, podbijać, udowadniać...  Niby to wszystko oczywiste, ale jakże i nieoczywiste. 

Kampania prezydencka pokazała, ile w nas i między nami podziałów, niechęci i nienawiści. Zaraza, izolacja i jej przebieg pokazywały, ile w nas dyskusji o drugorzędnych sprawach, a jak mało „walki” o mądrość Eucharystii, szukania jej, spożywania, adoracji. Wakacje i zakupy pokazują, że mamy jednak czas na to, co dla nas istotne i to w tłumie innych, nieznanych. Ale gdzie jest nasz skarb, Skarb? Gdzie troska i pasja, Pasja?  

„Wiemy, że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra, z tymi, którzy są powołani według Jego zamysłu. Albowiem tych, których przedtem poznał, tych też przeznaczył na to, by się stali na wzór obrazu Jego Syna, aby On był Pierworodnym między wielu braćmi. Tych zaś, których przeznaczył, tych też powołał, a których powołał – tych też usprawiedliwił, a których usprawiedliwił – tych też obdarzył chwałą” (Rz 8,28-30).  

Skarb, Jezus Chrystus, zmienia wszystko, jeśli staje skarbem dla mnie. On zmienia wszystko w drogę do Niego i nas w Siebie.

Andrzej Prugar OFMConv

grafika, fr.ap

 

 Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij