Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Słowacja

03.05.2015 admin .

Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte XX wieku były dla krakowskiej Prowincji Franciszkanów okresem szczególnej aktywności misyjnej w Ameryce Południowej. W tym czasie nikt nie przypuszczał i nie mógł przewidzieć, że w latach dziewięćdziesiątych otworzy się szerokie pole pracy duszpasterskiej i misyjnej w krajach bloku wschodniego. Ta możliwość pojawiła się już w roku 1990, a później jeszcze się rozszerzyła.

Prowincja stanęła przed koniecznością podjęcia pracy na Słowacji, Ukrainie, w Uzbekistanie i Kałmucji.

Na Słowacji byli od dawnych czasów franciszkanie, zwani tu minorytami. Klasztory funkcjonowały do 13 kwietnia 1950 r., kiedy to władze komunistyczne Czechosłowacji zadecydowały o kasacie życia zakonnego. W ciągu pięćdziesięciu lat zmarło wielu zakonników, a przetrwali bardzo nieliczni i to w podeszłym wieku. Trzeba było podjąć trud pracy zmierzającej do odrodzenia życia minoryckiego.

To zadanie, na prośbę słowackich współbraci, generał Zakonu zlecił 2 sierpnia 1993 r. Krakowskiej Prowincji. Po kilku latach organizacji życia zakonnego i wytężonej pracy duszpasterskiej można było utworzyć na Słowacji samodzielną jednostkę administracyjną zakonu. Decyzją prowincjała, 1 stycznia 2003 powstała nowa kustodia na Słowacji pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP. Uroczysta inauguracja Kustodii odbyła się 6 stycznia 2003 w Levočy. Wziął w niej udział generał Zakonu o. Joachim Giermek. W tym samym dniu rozpoczęła się pierwsza kapituła nowo powstałej Kustodii. Na kustosza został wybrany o. Lucjan Bogucki.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij