Słowacja
03.05.2015 admin .
Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte XX wieku były dla krakowskiej Prowincji Franciszkanów okresem szczególnej aktywności misyjnej w Ameryce Południowej. W tym czasie nikt nie przypuszczał i nie mógł przewidzieć, że w latach dziewięćdziesiątych otworzy się szerokie pole pracy duszpasterskiej i misyjnej w krajach bloku wschodniego. Ta możliwość pojawiła się już w roku 1990, a później jeszcze się rozszerzyła.
Prowincja stanęła przed koniecznością podjęcia pracy na Słowacji, Ukrainie, w Uzbekistanie i Kałmucji.
Na Słowacji byli od dawnych czasów franciszkanie, zwani tu minorytami. Klasztory funkcjonowały do 13 kwietnia 1950 r., kiedy to władze komunistyczne Czechosłowacji zadecydowały o kasacie życia zakonnego. W ciągu pięćdziesięciu lat zmarło wielu zakonników, a przetrwali bardzo nieliczni i to w podeszłym wieku. Trzeba było podjąć trud pracy zmierzającej do odrodzenia życia minoryckiego.
To zadanie, na prośbę słowackich współbraci, generał Zakonu zlecił 2 sierpnia 1993 r. Krakowskiej Prowincji. Po kilku latach organizacji życia zakonnego i wytężonej pracy duszpasterskiej można było utworzyć na Słowacji samodzielną jednostkę administracyjną zakonu. Decyzją prowincjała, 1 stycznia 2003 powstała nowa kustodia na Słowacji pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP. Uroczysta inauguracja Kustodii odbyła się 6 stycznia 2003 w Levočy. Wziął w niej udział generał Zakonu o. Joachim Giermek. W tym samym dniu rozpoczęła się pierwsza kapituła nowo powstałej Kustodii. Na kustosza został wybrany o. Lucjan Bogucki.