Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Śluby wieczyste ugandyjskich franciszkanów

08.08.2022 Jan Maria Szewek

6 sierpnia 2022 r., w święto Przemienienia Pańskiegow w Ugandzie trzech franciszkanów, wywodzących się z tego kraju złożyło śluby wieczyste na ręce ministra prowincjalnego o. Mariana Gołąba z Krakowa. Bracia Agustine Kaddu, Edward Kironde i Paul Mutaasa na co dzień studiują w Nairobi (Kenia) oraz w Seraphicum w Rzymie.

Uroczystość odbyła się w kościele parafialnym franciszkanów w Matugga. Nie jest to miejsce przypadkowe. Powołanie braci zrodziło się właśnie w tym miejscu, w chwili, kiedy franciszkanie z Polski zakładali nową obecność w tej miejscowości.

W uroczystości wzięli udział: o. Marian Kajubi Gołąb - minister prowincjalny, o. Wojciech Male Ulman - delegat prowincjała w Ugandzie, o. Darek Gaczyński - sekretarz ds. misji, bracia pracujący w Ugandzie oraz rodzina i znajomi braci składających śluby wieczyste.

W homilii minister prowincjalny odwołał się do uczniów, których Jezus zabrał ze sobą na Górę. Neoprofesi idą za Jezusem już od wielu lat, ale moment ślubów wieczystych jest właśnie decyzją o wejściu z Jezusem na Górę, co wiąże się z zaufaniem i miłością do Tego, który ich powołał. Po trzygodzinnej celebracji eucharystycznej, ubogaconej afrykańskimi tańcami i śpiewami, radość i wdzięczność przeniosła się do klasztornych ogrodów, gdzie bracia franciszkanie wspólnie wyrażali wdzięczność za dar powołania swoich współbraci.

Na tę chwilę w delegaturze franciszkanów w Ugandzie jest 12 profesów wieczystych oraz 16 profesów czasowych.

Wojciech Szymczak OFMConv.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij