Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Śp. Halina Słojewska-Kołodziej

05.11.2018 . kg

Harmęże | Klasztor Niepokalanego Poczęcia NMP

1 listopada 2018 r. zmarła w Gdańsku Halina Słojewska-Kołodziej, wdowa po Marianie Kołodzieju więźniu pierwszego transportu do Auschwitz, twórcy niezwykłego artystycznego świadectwa o obozowym świecie i swoim współwięźniu, św. Maksymilianie Kolbe pt. "Klisze pamięci. Labirynty".

Halina Słojewska-Kołodziej urodziła się 26 czerwca 1933 r. w Bydgoszczy. Była absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi (1957). Występowała w teatrach w Białymstoku, Bydgoszczy, Olsztynie, Krakowie i Gdańsku; występowała także w samodzielnie opracowanych monodramach oraz w telewizji. Pod koniec lat 70. była uczestniczką obchodów rocznicowych Grudnia ’70 pod Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina.

W VIII 1980 wraz z innymi aktorami z Trójmiasta wspierała strajkujących w SG występami w Sali BHP. Współautorka programu artystycznego, od września 1980 r. w „S”, członek KZ Teatru Wybrzeże, w listopadzie 1980 r. uczestniczka strajku okupacyjnego pracowników służby zdrowia, oświaty i kultury w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku.

Po 13 grudnia 1981 r. uczestniczka bojkotu TVP; w latach 1982-1988 działaczka Komisji Charytatywnej przy kościele św. Brygidy w Gdańsku, odpowiedzialna za kilka dzielnic Gdańska w zakresie pomocy materialnej i prawnej dla rodzin represjonowanych, obserwatorka rozpraw sądowych działaczy „S”; pomagała ukrywającym się. W latach 1982-1988 występowała z recytacjami poezji podczas Mszy za Ojczyznę i w ramach Tygodni Kultury Chrześcijańskiej w Gdańsku; uczestniczka spektakli teatralnych z kręgu kultury niezależnej, reżyser przedstawienia Ernesta Brylla Wieczernik, wystawianego w kościołach Gdańska i Warszawy; w roku 1984 wraz z mężem Marianem Kołodziejem była współautorką spektaklu Gloria Victis, poświęconego obrońcom Westerplatte. W sierpniu 1988 r. ponownie występowała dla strajkujących w Stoczni Gdańskiej.

W 1989 r. działaczka KO „S” w Gdańsku. Od roku 1957 w SPATiF-ZASP, członek Zarządu Głównego, przewodnicząca Zarządu Oddziału Gdańskiego, członek Kapituły Zasłużonych. Członek Stowarzyszenia Godność.

Laureatka nagród teatralnych. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006) i Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2007).

o. Piotr Cuber OFMConv

Centrum św. Maksymiliana / Harmęże

fot. Grzegorz RosengartenTa strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij