Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Spišský Štvrtok

02.05.2015

Spissky StvrtokSpišský Štvrtok, to  miejscowość na Spiszu, odległa 12 km w kierunku zachodnim od Levočy. Dawniej należała  do powiatu Poprad. Kościół św. Władysława należy do bardzo starych budowli sakralnych w tych stronach. Został zbudowany w 1215 r. Później dobudowano do niego dużą gotycką kaplicę, służącą za miejsce pochówku członków węgierskiej rodziny magnackiej Zapolya.W dobie reformacji, gdy kościół zajęli protestanci, katolicy musieli odprawiać swoje nabożeństwa w tej kaplicy. Kościół katolicy odzyskali  w r. 1671, choć później jeszcze przez kilka lat był ponownie w rękach protestantów.

Franciszkanie-minoryci przybyli tu w 1680 r. z sąsiedniej Levočy. Początkowo zamieszkali w kamienicy przy rynku, a później przekazano im kościół św. Władysława, przy którym od początku była parafia. Do parafii tej należały kościoły filialne. W XVIII w. było ich osiem. W nieznacznej odległości od kościoła minoryci zbudowali okazały, piętrowy klasztor czworoboczny, w którym - do kasaty - był nowicjat.

Do końca I wojny światowej klasztor w Spišskym ŠŠtvrtku należał do węgierskiej prowincji św. Elżbiety. Po I wojnie, gdy utworzono państwo czechosłowackie, miejscowość ta znalazła się w jego granicach, a klasztor wcielono do nowoutworzonej Prowincji Czechosłowackiej śś. Cyryla i Metodego. Po kasacie życia zakonnego w Czechosłowacji, klasztor w którym było wówczas trzech kapłanów i jeden nowicjusz, zajęło państwo i urządziło w nim dom opieki dla niepełnosprawnych. Ten zakład nadal istnieje w klasztorze, mimo że minoryci odzyskali prawo własności klasztoru. Zakonnicy mieszkają dziś w domu wybudowanym przez księży diecezjalnych, pracujących w parafii przed minorytami. 26 marca 1994 r. biskup spiski Frantisek Tondra podpisał umowę z prowincjałem o. Zdzisławem Gogolą o przekazaniu  Zakonowi tej parafii na stałe.

Kláštor minoritov pw. Wniebowzięcia NMP

Nam. Slobody 4 
SPISSKY STVRTOK 053 14 
tel. 00421/53 45 98 400 
e-mail: stvrtok@minoriti.sk

Tytuł: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
Data kanonicznego ustanowienia klasztoru: 1993Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij