Franciszkanie.pl - serwis informacyjnyFranciszkanie.pl - serwis informacyjny

Spójrz inaczej

14.10.2019 . kg

Franciszkanie.pl | Redakcja portalu

Czy lubisz, jak ktoś na Ciebie patrzy? Pewnie i tak i nie… Wszystko zależy od tego, kto i jak patrzy, bo różne są spojrzenia, emocje, relacje. Wszyscy czujemy na sobie przenikliwy wzrok „Wielkiego Brata”, bezustanny monitoring – patrzą na nas oczy kamer, smartfony śledzą naszą lokalizację, ochrona sklepów wodzi za nami czujnym wzrokiem. Czy można to lubić? Nowa książka o. Andrzeja Zająca OFMConv, wydana nakładem Wydawnictwa Bratni Zew w serii Mistyka Codzienności, już samym tytułem zachęca do lektury.

„Lubię, jak na mnie patrzysz” to bardzo osobisty zbiór refleksji  o tym, jak pięknie żyć i pięknie patrzeć, zauważając i zarazem czując na sobie kochające spojrzenie Boga. Autor to ceniony franciszkański rekolekcjonista, nauczyciel akademicki, poeta i fotograf. Zauważył, że w życiu wszystko zaczyna się od… spojrzenia.

„Jak ważne jest spojrzenie Boga w moim życiu. Doświadczenie wiary rozpoczyna się właśnie od tego spojrzenia. Jak ważne jest odczuć je w sobie, w sobie poczuć i pozwolić mu spocząć na zawsze”. Oprócz spojrzeń innych osób, ważne jest też spojrzenie na samego siebie – z tym nieraz bywa trudno. Jedni patrzą przez różowe okulary, inni widzą siebie zbyt krytycznie. Czy nasz obraz zgadza się z tym, co widzą inni?  Czy jest w nim obiektywizm i prawda?

„Kiedy widzę spojrzenie pełne Bożego światła, doświadczam obecności Boga, która napełnia mnie pokojem i radością” –  dzieli się z czytelnikami swoją tajemnicą o. Andrzej. W książce stawia – podobnie jak w swych homiliach – wiele pytań. Zaprasza – bo nie zmusza – do refleksji. W bardzo osobistych zapiskach dzieli się intymnymi nieraz przeżyciami, doświadczeniami i wiarą. Prowadzi czytelnika przez życie szlakiem ewangelicznych bohaterów i tak bliskiego mu św. Franciszka. Asyżanin może nas naprawdę wiele nauczyć, bo nie tylko umiał patrzeć i zauważać spojrzenia innych, ale też zawsze dostrzegał spojrzenie Boga – spoglądającego na niego nie tylko z krzyża w San Damiano.

Książka o. Andrzeja staje się również modlitwą zachwytu i uwielbienia, franciszkańskim Laudato Si. Otwiera oczy  na piękno Boga i świata, który stworzył. Uczy, jak cieszyć się każdą chwilą i dostrzegać otaczające nas piękno, pokój i dobro. Bóg patrzy na nas zawsze z miłością – warto pokochać to spojrzenie i je odwzajemniać.

Mariola Wiertek

Książkę można nabyć w sklepie internetowym Wydawcy: www.bratnizew.pl.Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki.
Zamknij